- Mfr. #:
- SN74LS169BNE4
- Description:
- Counter ICs Synch 4-Bit Up/Down Binary Counter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up/Down |
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Counting Method: | Synchronous |
| Series: | SN74LS169B |
| Package / Case: | PDIP-16 |
| Logic Family: | LS |
| Product Type: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Operating Supply Voltage: | 4.75 V to 5.25 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 25 |
| Output Current: | 24 mA/- 12 mA |
| Unit Weight: | 0.033570 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
SN74LS169BNE4 Price & Stock
Texas Instruments SN74LS169BNE4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 595-SN74LS169BNE4 | 28 | 11.63 | 9.83 | 7.89 | 5.72 | 5.32 | 2020-01-08T23:39:54Z |
| Avnet | SN74LS169BNE4 | - | - | - | - | 5.40 | 5.08 | 2020-01-10T03:44:14Z |
| Nexxon | SN74LS169BNE4 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | SN74LS169BNE4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LS169BNE4 due to regional differences or acquisition. SN74LS169BNE4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LS169BN | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Same as: SN74LS169BNE4 This part number is identical to the part number listed above. You can only order quantities of the part number listed above.
- Synchronous 4-Bit Up/Down Binary Counters datasheet
- SN74LS169BNE4. ACTIVE. PDIP. N. 16. 25. Green (RoHS. & no Sb/Br). NIPDAU. N / A for Pkg Type. 0 to 70. SN74LS169BN. SN74LS169BNE4. ACTIVE. PDIP.
- SN74LS169BNE4 Texas Instruments | Mouser Europe
- SN74LS169BNE4 Texas Instruments Counter ICs Synch 4-Bit Up/Down Binary Counter datasheet, inventory & pricing.
- SN74LS169BNE4 Texas Instruments | Mouser Croatia
- SN74LS169BNE4 Texas Instruments Counter ICs Synch 4-Bit Up/Down Binary Counter datasheet, inventory & pricing.
- SN74LS169BNE4 Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- SYNCHRONOUS 4-BIT UP/DOWN BINARY COUNTERS, SN74LS169BNE4 datasheet, SN74LS169BNE4 circuit, SN74LS169BNE4 data sheet : TI, alldatasheet ...
- SN74LS169BNE4 footprint & symbol by Texas Instruments | SnapEDA
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the SN74LS169BNE4 by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...
- SN74LS169BNE4 - Texas Instruments - Datasheet, Prices ... - ECIA
- Texas Instruments SN74LS169BNE4 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74LS169BNE4 - IC Chips,Purchase SN74LS169BNE4 ...
- UTSOURCE provides SN74LS169BNE4 with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide ...
- Texas Instruments 80018022A Series Datasheets ... - ChipDocs
- SN74LS169BNE4, Synchronous 4-Bit Up/Down Binary Counters, Datasheet*). SN74LS169BNSR, Synchronous 4-Bit Up/Down Binary Counters, Datasheet*).
- SN74LS169BNG4 Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Standard Package, 25. Other Names, SN74LS169BNE4 SN74LS169BNE4-ND. Need Help? Digi-Key's team of Engineers and Technicians are ready to answer ...