- Mfr. #:
- SN74LS191D
- Description:
- Counter ICs 4-Bit Sync Up/Down
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up/Down |
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Series: | SN74LS191 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Logic Family: | LS |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Factory Pack Quantity: | 40 |
| Operating Supply Voltage: | 4.75 V to 5.25 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Output Current: | 16 mA/- 0.8 mA |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
We can supply Texas Instruments SN74LS191D, use the request quote form to request SN74LS191D pirce, Texas Instruments Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
SN74LS191D Price & Stock
Texas Instruments SN74LS191D pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-33974-5-ND | 544 | 8.45 | 7.58 | 5.91 | 3.85 | 3.42 | 2020-04-09T13:09:43Z |
| Rochester Electronics | SN74LS191D | 14,027 | 3.45 | 3.45 | 3.31 | 3.17 | 3.17 | 2020-04-09T08:51:52Z |
| Texas Instruments | SN74LS191D | 940 | 6.33 | 6.33 | 4.86 | 2.60 | 2.60 | 2020-04-10T02:03:06Z |
| Mouser | 595-SN74LS191D | 535 | 8.45 | 7.25 | 5.52 | 3.86 | 3.29 | 2020-04-05T15:19:10Z |
| Verical | SN74LS191D | 5,760 | - | - | - | 3.90 | 3.45 | 2020-04-09T17:44:40Z |
| element14 APAC | 1752954 | - | 8.79 | 7.54 | 5.75 | 4.01 | 4.01 | 2020-04-09T02:31:57Z |
| Avnet | SN74LS191D | - | - | - | - | 3.79 | 3.44 | 2020-04-10T01:01:26Z |
| Farnell | 1752954 | - | 3.47 | 2.89 | 2.26 | 2.26 | 2.26 | 2020-04-09T01:47:03Z |
| Avnet Europe | SN74LS191D | - | - | - | 6.23 | 4.63 | 4.63 | 2020-04-09T07:31:47Z |
| Voyager Components | SN74LS191D-TEXAS INSTRUMENTS | 313 | - | - | - | 2.54 | 2.01 | 2020-04-10T02:22:32Z |
| Semi Source | SN74LS191D | 7 | - | - | - | - | - | 2020-03-20T19:18:14Z |
| LTL Group | 5427832 | 1,240 | - | - | - | - | - | 2020-04-08T04:55:06Z |
| Component Electronics | SN74LS191D | 2,200 | 5.41 | 5.41 | 5.41 | 5.41 | 5.41 | 2020-03-18T18:16:07Z |
| Quest | SN74LS191D | 8 | 8.80 | 7.04 | 7.04 | 7.04 | 7.04 | 2020-04-09T10:14:18Z |
| Resion | SN74LS191D | 34 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| Florida Circuit | SN74LS191D | 16 | - | - | - | - | - | 2020-04-08T16:25:04Z |
| Classic Components | SN74LS191D | 8 | - | - | - | - | - | 2020-04-07T17:12:57Z |
| Abacus Technologies | SN74LS191D | 816 | - | - | - | - | - | 2020-04-03T20:02:40Z |
| Nexxon | SN74LS191D | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | SN74LS191D | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | SN74LS191D | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | SN74LS191D | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LS191D due to regional differences or acquisition. SN74LS191D may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LS191D | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74LS191D from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74LS191D Texas Instruments | Mouser
- SN74LS191D Texas Instruments Counter ICs 4-Bit Sync Up/Down datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LS191D ON Semiconductor | Integrated Circuits (ICs) | DigiKey ...
- Order today, ships today. SN74LS191D – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SOIC from ON Semiconductor. Pricing and Availability on ...
- SN74LS191D Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74LS191D – Counter IC Binary Counter Element Bit Positive Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- SN74LS191D Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- SYNCHRONOUS UP/DOWN COUNTERS WITH DOWN/UP MODE CONTROL, SN74LS191D datasheet, SN74LS191D circuit, SN74LS191D data sheet : TI, ...
- SN74LS191D datasheet - ti SN74LS191, Synchronous 4-Bit ...
- SN74LS191D ti SN74LS191, Synchronous 4-Bit Up/down Counters With Up/down Mode Control SN74LS190, SN74LS191 SYNCHRONOUS UP/DOWN ...
- Texas Instruments SN74LS191D | Upverter
- Texas Instruments SN74LS191D. Angus Thompson. 8. 4. 0. SYNCHRONOUS UP/DOWN COUNTERS WITH DOWN/UP MODE CONTROL. Remove from Library
- SN74LS191D - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments SN74LS191D Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74LS191D - ON Semiconductor - Datasheet, Prices & Inventory ...
- ON Semiconductor SN74LS191D Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for ON Semiconductor ...
- SN74LS191D Datasheet pdf - PRESETTABLE BCD/DECADE ...
- SN74LS191D datasheet, SN74LS191D pdf, SN74LS191D data sheet, datasheet, data sheet, pdf, Motorola, PRESETTABLE BCD/DECADE UP/DOWN ...