- Mfr. #:
- CD74HC190NSR
- Description:
- Counter ICs Hi-Sp CMOS Logic Pre Sync BCD Dec Up/Dwn
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up/Down |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SO-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | HC |
| Counter Type: | Decade |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HC190 |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Unit Weight: | 0.007079 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: CD74HC190NSR is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy CD74HC190NSR,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
CD74HC190NSR Price & Stock
Texas Instruments CD74HC190NSR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-28934-1-ND | 1,646 | 10.80 | 9.68 | 7.54 | 4.92 | 4.92 | 2020-01-08T13:59:52Z |
| Digi-Key | 296-28934-6-ND | 1,646 | 10.80 | 9.68 | 7.54 | 4.92 | 4.92 | 2020-01-08T13:59:52Z |
| Digi-Key | 296-28934-2-ND | - | - | - | - | - | 4.08 | 2020-01-08T13:59:52Z |
| Rochester Electronics | CD74HC190NSR | 1,500 | 5.13 | 5.13 | 4.58 | 4.19 | 4.19 | 2020-01-09T09:53:16Z |
| Texas Instruments | CD74HC190NSR | 2,000 | 9.55 | 8.54 | 6.76 | 3.65 | 3.65 | 2020-01-09T02:03:22Z |
| Mouser | 595-CD74HC190NSR | 584 | 10.49 | 8.93 | 6.85 | 4.78 | 4.24 | 2020-01-08T23:39:54Z |
| Verical | CD74HC190NSR | 10,000 | - | - | - | - | 4.19 | 2020-01-08T17:54:18Z |
| Avnet | CD74HC190NSR | - | - | - | - | - | 4.25 | 2020-01-09T03:45:45Z |
| Avnet Europe | CD74HC190NSR | - | - | - | - | - | 6.92 | 2020-01-09T09:04:18Z |
| LTL Group | 4711863 | 110 | - | - | - | - | - | 2020-01-09T03:27:36Z |
| Nexxon | CD74HC190NSR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | CD74HC190NSR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD74HC190NSR due to regional differences or acquisition. CD74HC190NSR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HC190NSR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD74HC190NSR – Counter IC Counter, Decade Element Bit Positive Edge 16-SO from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD74HC190NSR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD74HC190NSR from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD74HC190NSR Texas Instruments | Mouser
- CD74HC190NSR Texas Instruments Counter ICs Hi-Sp CMOS Logic Pre Sync BCD Dec Up/Dwn datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HC190NSR - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments CD74HC190NSR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD74HC190NSR - Electronic Specifier
- Counter Single 4-Bit Async Decade UP/Down 16-Pin SOP T/R. Products Folder Datasheet. CD74HC190NSR Inventory. by: Texas Instruments. Distributor. SKU.
- CD74HC190NSR from Texas Instruments
- Distributor, SKU, Stock, Cost. Digi-Key, 296-28934-1-ND, 963, $1.35, Buy. Texas Instruments, CD74HC190NSR, 2000, $1.01, Buy. Mouser Electronics, 595- ...
- CD74HC190NSR Texas Instruments - Datasheet PDF, Prices ...
- 5 days ago — Download the CD74HC190NSR datasheet from Texas Instruments. High Speed CMOS Logic Presettable Synchronous BCD Decade Up/Down ...
- CD74HC190NSR by Texas Instruments Counters & Shift ...
- Buy Texas Instruments CD74HC190NSR in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Counters ...
- CD74HC190NSR Texas Instruments | Mouser Turkey
- CD74HC190NSR Texas Instruments Counter ICs Hi-Sp CMOS Logic Pre Sync BCD Dec Up/Dwn datasheet, inventory & pricing.
- CD74HC190NSR - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- CD74HC190NSR. Category: Logic - Counters, Dividers. Description: Counter IC Counter, Decade 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SO. Price range ($).