- Mfr. #:
- SN74LS697N
- Description:
- Counter ICs Sync 4-Bit Up/Down Binary
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up/Down |
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Series: | SN74LS697 |
| Package / Case: | PDIP-20 |
| Logic Family: | LS |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Operating Supply Voltage: | 4.75 V to 5.25 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Output Current: | 24 mA/- 2.6 mA |
| Factory Pack Quantity: | 20 |
| Unit Weight: | 0.042297 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
We can supply Texas Instruments SN74LS697N, use the request quote form to request SN74LS697N pirce, Texas Instruments Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
SN74LS697N Price & Stock
Texas Instruments SN74LS697N pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | SN74LS697N | 6 | 25.99 | 25.99 | 24.93 | 23.87 | 23.87 | 2020-05-02T08:55:16Z |
| Verical | SN74LS697N | 3,100 | - | - | 30.35 | 27.02 | 25.29 | 2020-05-01T17:57:42Z |
| Digi-Key | 296-3741-5-ND | - | - | - | 34.36 | 34.36 | 34.36 | 2020-05-01T13:04:24Z |
| Avnet | SN74LS697N | - | - | - | 29.92 | 25.86 | 25.86 | 2020-05-02T01:42:31Z |
| Farnell | 1749480 | 362 | 28.43 | 28.25 | 27.46 | 21.99 | 21.99 | 2020-05-02T01:51:18Z |
| Avnet Europe | SN74LS697N | - | - | - | 32.82 | 28.95 | 28.95 | 2020-05-02T08:20:57Z |
| NetroFlash | SN74LS697N | 497 | - | - | - | - | - | 2020-05-01T18:43:50Z |
| Freelance Electronics | SN74LS697N | 21 | 32.24 | 21.28 | 17.62 | 17.62 | 17.62 | 2020-05-01T16:35:55Z |
| LTL Group | 5428341 | 28 | - | - | - | - | - | 2020-04-30T06:23:24Z |
| Quest | SN74LS697N | 16 | 37.29 | 18.64 | 18.64 | 18.64 | 18.64 | 2020-05-02T10:17:56Z |
| Florida Circuit | SN74LS697N | 32 | - | - | - | - | - | 2020-04-08T16:25:04Z |
| Chip 1 Exchange | SN74LS697N | 249 | - | - | - | - | - | 2020-03-24T13:21:04Z |
| OMO Electronics | 672364 | 160 | - | 103.83 | 84.95 | 84.95 | 84.95 | 2020-04-20T06:08:58Z |
| Classic Components | SN74LS697N | 15 | - | - | - | - | - | 2020-04-17T15:46:26Z |
| Summit Electronics | SN74LS697N | Contact | - | - | - | - | - | 2020-04-24T15:54:46Z |
| TransparentC | SN74LS697N | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | SN74LS697N | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74LS697N | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LS697N due to regional differences or acquisition. SN74LS697N may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LS697N Texas Instruments | Mouser
- SN74LS697N Texas Instruments Counter ICs Sync 4-Bit Up/Down Binary datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LS697N Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74LS697N – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 20-PDIP from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- SN74LS697N by Texas Instruments Counters & Shift ... - Avnet
- Buy Texas Instruments SN74LS697N in Avnet Europe. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Counters & Shift ...
- SN74LS697N Texas Instruments - Counters ... - Octopart
- Find the best pricing for Texas Instruments SN74LS697N by comparing bulk discounts from 6 distributors. Octopart is the world's source for SN74LS697N ...
- SN74LS697N Texas Instruments - Counters - Octopart
- Find the best pricing for Texas Instruments SN74LS697N by comparing bulk discounts from 5 distributors. Octopart is the world's source for SN74LS697N ...
- SN74LS697N datasheet - ti SN74LS697, Synchronous 4-Bit ...
- SN74LS697N ti SN74LS697, Synchronous 4-Bit Up/down Binary Counters With Output Registers And Multiplexed 3-State Outputs.
- Logic IC - Counter SN74LS697N Binary counter 74LS Positive ...
- Logic IC - Counter SN74LS697N Binary counter 74LS Positive slope 35 MHz PDIP 20. Primary Image. Item no.: 1017006; Manufacturer no.: SN74LS697N; EAN: ...
- SN74LS697N - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments SN74LS697N Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- Rochester Electronics (en-US) : Part SN74LS697N
- SN74LS697N. Qty In Stock: 6. Manufacturer: Unitrode. Category: Counters. Description: SN74LS697 Synchronous 4-Bit Up/Down Binary Counters With Output ...
- SN74LS697N TI IC Chips | Censtry
- SN74LS697N TI are new and original and in stock for sale with 180 days warranty! view product specifications of Integrated Circuits (ICs) and datasheet pdf,