- Mfr. #:
- SN74LS90D
- Description:
- Counter ICs DECADE COUNTER
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOIC-14 |
| Series: | SN74LS90 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Logic Family: | LS |
| Counter Type: | Decade |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Output Current: | 8 mA/- 0.4 mA |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Operating Supply Voltage: | 4.75 V to 5.25 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Unit Weight: | 0.004564 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: SN74LS90D is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy SN74LS90D,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
SN74LS90D Price & Stock
Motorola SN74LS90D pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Voyager Components | SN74LS90D-MOTOROLA | 946 | - | - | - | - | - | 2020-03-02T03:42:36Z |
| Classic Components | SN74LS90D | 18 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T00:54:13Z |
Alternate Names
Motorola has several brands around the world that may have alternate names for SN74LS90D due to regional differences or acquisition. SN74LS90D may also be known as the following names:
- MOT
- MOTO
- MOTOROL
- MOTORO
- MOTORLA
- MOTOROLLA
- MOTOROLA SEMICONDUCTOR
- MOTOROLA INC
- MOTROLA
- MTO
- MOTOTOLA
- MOTOROAL
- MOTORL
- MOTOROTA
- Motorola Incorporated
- MOT/PHI
- MOTOROLA TWO WAY
- MOT MOTOROLA
- MOROTOLA
- MOTOROLA CORP
- MTRLA
- MOTORLOA
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS
- Motorola Semiconductor Products
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS HK LTD
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LS90D | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74LS90D from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74LS90D Texas Instruments | Mouser
- SN74LS90D Texas Instruments Counter ICs DECADE COUNTER datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LS90D Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74LS90D – Counter IC Counter, Decade 1 Element 4 Bit Negative Edge 14-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- SN74LS90D by Texas Instruments | Counter Shift Registers ...
- Buy SN74LS90D with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Counter Shift Registers.
- SN74LS90D datasheet - ti SN74LS90, Decade Counter
- SN74LS90D ti SN74LS90, Decade Counter . PRODUCTION DATA information is current as of publication date. Products conform to specifications per the terms ...
- Rochester Electronics (en-US) : Part SN74LS90D
- SN74LS90D. Qty In Stock: 18,330. Manufacturer: Texas Instruments. Category: Counters. Description: SN74LS90 Decade Counter. RoHS: YES. Lead Free: Yes ...
- SN74LS90D - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments SN74LS90D Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74LS90D Texas Instruments | Mouser United Kingdom
- SN74LS90D Texas Instruments Counter ICs DECADE COUNTER datasheet, inventory & pricing.
- SN74LS90D . - Texas Instruments - Decade Counter, LS ...
- Buy SN74LS90D . - Texas Instruments - Decade Counter, LS Family, 42 MHz, 4.75 V to 5.25 V, SOIC-14. element14 offers special pricing, same day dispatch, ...
- SN74LS90D Texas Instruments - Datasheet PDF, Prices ...
- 3 days ago — Download the SN74LS90D datasheet from Texas Instruments. Counter/Divider Single 4-Bit Decade UP 14-Pin SOIC Tube.