- Mfr. #:
- SN74LS90N
- Description:
- Counter ICs DECADE COUNTER
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Series: | SN74LS90 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | PDIP-14 |
| Logic Family: | LS |
| Counter Type: | Decade |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Output Current: | 8 mA/- 0.4 mA |
| Operating Supply Voltage: | 4.75 V to 5.25 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 25 |
| Unit Weight: | 0.032734 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
SN74LS90N is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
SN74LS90N Price & Stock
Motorola SN74LS90N pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| J2 Sourcing | SN74LS90N | 606 | - | - | - | - | - | 2020-02-12T09:27:17Z |
| Quest | SN74LS90N | 3 | 20.88 | 15.66 | 15.66 | 15.66 | 15.66 | 2020-02-17T11:20:57Z |
| Classic Components | SN74LS90N | 1 | - | - | - | - | - | 2020-02-13T00:11:58Z |
Alternate Names
Motorola has several brands around the world that may have alternate names for SN74LS90N due to regional differences or acquisition. SN74LS90N may also be known as the following names:
- MOT
- MOTO
- MOTOROL
- MOTORO
- MOTORLA
- MOTOROLLA
- MOTOROLA SEMICONDUCTOR
- MOTOROLA INC
- MOTROLA
- MTO
- MOTOTOLA
- MOTOROAL
- MOTORL
- MOTOROTA
- Motorola Incorporated
- MOT/PHI
- MOTOROLA TWO WAY
- MOT MOTOROLA
- MOROTOLA
- MOTOROLA CORP
- MTRLA
- MOTORLOA
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS
- Motorola Semiconductor Products
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS HK LTD
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LS90N | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74LS90N from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74LS90N Texas Instruments | Mouser
- SN74LS90N Texas Instruments Counter ICs DECADE COUNTER datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LS90N Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74LS90N – Counter IC Counter, Decade Element Bit Negative Edge 14-PDIP from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- SN74LS90N datasheet - ti SN74LS90, Decade Counter
- SN74LS90N ti SN74LS90, Decade Counter . PRODUCTION DATA information is current as of publication date. Products conform to specifications per the terms ...
- SN74LS90N by Texas Instruments | Counter Shift Registers ...
- Buy SN74LS90N with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Counter Shift Registers.
- SN74LS90N Texas Instruments - Counters - Distributors, Price ...
- Find the best pricing for Texas Instruments SN74LS90N by comparing bulk discounts from 8 distributors. Octopart is the world's source for SN74LS90N ...
- SN74LS90N TEXAS INSTRUMENTS - IC: digital | divided by 5 ...
- TEXAS INSTRUMENTS SN74LS90N | IC: digital; divided by 5,binary counter,decade counter; THT - This product is available in Transfer Multisort Elektronik.
- SN74LS90N . Texas Instruments, Decade / Binary Counter, LS ...
- Buy SN74LS90N . - Texas Instruments - Decade / Binary Counter, LS Family, 42 MHz, 4.75 V to 5.25 V, DIP-14. Farnell offers fast quotes, same day dispatch, fast ...
- sn74ls90 decade counter - ON Semiconductor
- The SN54/74LS90, SN54/74LS92 and SN54/74LS93 are high-speed 4-bit ripple type counters partitioned into two sections. Each counter has a divide-by-two ...