- Mfr. #:
- SN74LS92NSR
- Description:
- Counter ICs Div by 12
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SO-14 |
| Series: | SN74LS92 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | LS |
| Counter Type: | Decade |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counting Method: | Asynchronous |
| Output Current: | 8 mA/- 0.4 mA |
| Output Voltage: | 4.75 V to 5.25 V |
| Operating Supply Voltage: | 4.75 V to 5.25 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Input Voltage: | 2.0 V to 0.8 V |
| Unit Weight: | 0.007348 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
Part No. SN74LS92NSR is now available at OMO. Request a quote of SN74LS92NSR please use the request quote or email us a RFQ.
SN74LS92NSR Price & Stock
Texas Instruments SN74LS92NSR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-13225-1-ND | 2,330 | 4.03 | 3.62 | 2.97 | 2.13 | 2.13 | 2020-03-16T13:02:28Z |
| Digi-Key | 296-13225-6-ND | 2,330 | 4.16 | 3.73 | 3.06 | 2.20 | 2.20 | 2020-03-16T13:02:28Z |
| Digi-Key | 296-13225-2-ND | - | - | - | - | - | 1.95 | 2020-03-16T13:02:28Z |
| Rochester Electronics | SN74LS92NSR | 53,749 | 2.05 | 2.05 | 1.96 | 1.88 | 1.88 | 2020-03-14T08:52:11Z |
| Texas Instruments | SN74LS92NSR | 5,220 | 3.08 | 3.08 | 2.70 | 1.52 | 1.52 | 2020-03-17T02:03:05Z |
| Mouser | 595-SN74LS92NSR | 1,720 | 4.03 | 3.62 | 2.97 | 2.13 | 1.83 | 2020-01-15T23:03:29Z |
| Verical | SN74LS92NSR | 4,000 | - | - | - | - | 2.02 | 2020-03-16T17:48:06Z |
| Avnet | SN74LS92NSR | - | - | - | - | - | 2.03 | 2020-03-14T03:37:25Z |
| LCSC | C235733 | 6 | 6.41 | 5.56 | 5.25 | 5.10 | 5.10 | 2020-03-16T23:23:25Z |
| NetroFlash | SN74LS92NSR | 951 | - | - | - | - | - | 2020-03-02T23:12:20Z |
| LTL Group | 5428400 | 2,001 | - | - | - | - | - | 2020-03-17T02:15:40Z |
| Nexxon | SN74LS92NSR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| TransparentC | SN74LS92NSR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | SN74LS92NSR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74LS92NSR | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| Dana Microsystems | SN74LS92NSR | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-11T20:03:08Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LS92NSR due to regional differences or acquisition. SN74LS92NSR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LS92NSR Texas Instruments | Mouser
- SN74LS92NSR Texas Instruments Counter ICs Div by 12 datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LS92NSR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74LS92NSR from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74LS92NSR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74LS92NSR – Counter IC Divide-by-12 Element Bit Positive Edge 14-SOP from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- SN74LS92NSR - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments SN74LS92NSR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- Texas Instruments SN74LS92NSR|74 Series - LCSC.COM
- Texas Instruments Texas Instruments SN74LS92NSR US$3.49 LCSC electronic components online Logic ICs 74 Series leaded datasheet+inventory and ...
- SN74LS92NSR Texas Instruments - Counters - Distributors ...
- Find the best pricing for Texas Instruments SN74LS92NSR by comparing bulk discounts from 7 distributors. Octopart is the world's source for SN74LS92NSR ...
- Utsource is distributor of SN74LS92NSR, buy SN74LS92NSR ...
- Utsource is distributor of SN74LS92NSR, buy SN74LS92NSR, in stock, new&original, and we also provide SN74LS92NSR datasheets, pictures, and PDF.
- SN74LS92NSR (TI) PDF技术资料下载SN74LS92NSR 供应 ...
- 型号:: SN74LS92NSR. PDF下载:: 下载PDF文件 在线浏览文档. 内容描述:: 十年间,除以十二岁二进制计数器[DECADE, DIVIDE-BY-TWELVE AND BINARY ...
- SN74LS92NSR Texas Instruments | 積體電路(IC) | DigiKey
- 當天購買,當天出貨。Texas Instruments 的SN74LS92NSR – 計數器IC 除以12 1 個元件4 鑽頭正緣14-SOP。Digi-Key Electronics 提供數百萬款電子元件的定價及 ...