- Mfr. #:
- CD74HC4017QM96EP
- Description:
- Counter ICs Mil Enhanced Decade Counter/Divider
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Part # Aliases: | V62/04703-01XE |
| Counting Sequence: | Up |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Counter Type: | Decade |
| Product Type: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HC4017-EP |
| Counting Method: | Asynchronous |
| Logic Family: | 74HC |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Number of Bits: | 10 bit |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
CD74HC4017QM96EP is available at OMO Electronic.We can offer CD74HC4017QM96EP for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
CD74HC4017QM96EP Price & Stock
Texas Instruments CD74HC4017QM96EP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-22102-1-ND | 1,655 | 16.30 | 14.66 | 11.78 | 8.02 | 8.02 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| Digi-Key | 296-22102-6-ND | 1,655 | 16.30 | 14.66 | 11.78 | 8.02 | 8.02 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| Digi-Key | 296-22102-2-ND | - | - | - | - | - | 6.98 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| Texas Instruments | CD74HC4017QM96EP | 4,950 | 16.09 | 14.36 | 11.31 | 6.10 | 6.10 | 2020-02-02T02:04:10Z |
| Mouser | 595-CD74HC4017QM96EP | 2,433 | 15.82 | 13.46 | 10.68 | 7.77 | 7.21 | 2020-01-31T21:51:08Z |
| Avnet | CD74HC4017QM96EP | - | - | - | - | - | 7.37 | 2020-02-01T04:37:57Z |
| LTL Group | 4712182 | 130 | - | - | - | - | - | 2020-01-31T03:27:32Z |
| Hamilton Americas | CD74HC4017QM96EP | 14,633 | - | - | - | - | - | 2020-01-27T18:52:52Z |
| Dana Microsystems | CD74HC4017QM96EP | 1,715 | - | - | - | - | - | 2020-02-01T16:08:41Z |
| North Star Micro | CD74HC4017QM96EP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD74HC4017QM96EP due to regional differences or acquisition. CD74HC4017QM96EP may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HC4017QM96EP | Buy TI parts | TI.com
- Buy the CD74HC4017QM96EP from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD74HC4017QM96EP Texas Instruments | Integrated Circuits ...
- Order today, ships today. CD74HC4017QM96EP – Counter IC Counter, Decade Element Bit Positive Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and ...
- CD74HC4017QM96EP Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD74HC4017QM96EP – Counter IC Counter, Decade 1 Element 10 Bit Positive Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and ...
- CD74HC4017QM96EP Texas Instruments | Mouser
- CD74HC4017QM96EP Texas Instruments Counter ICs Mil Enhanced Decade Counter/Divider datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HC4017QM96EP - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments CD74HC4017QM96EP Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD74HC4017QM96EP datasheet - High-speed CMOS Logic ...
- CD74HC4017QM96EP High-speed CMOS Logic BCD to 7-segment Latch/decoder/driver for LCDs Data sheet acquired from Harris Semiconductor SCHS217B.
- CD74HC4017QM96EP by Texas Instruments | Counter Shift ...
- Join the ArrowPerks Program for Free. Sign up for Arrow's loyalty program to start earning points to unlock exclusive pricing, free shipping, custom tape & reel ...
- CD74HC4017QM96EP footprint & symbol by Texas ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the CD74HC4017QM96EP by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, ...
- CD74HC4017QM96EP Integrated Circuits (ICs) | BD ...
- Images and Price are for reference only. Part Number. CD74HC4017QM96EP. Price Reference. $0.53. Description. IC DECADE COUNTER/DIVIDR 16-SOIC.
- CD74HC4017QM96EP - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- CD74HC4017QM96EP. Counter IC Counter, Decade 1 Element 10 Bit Positive Edge 16-SOIC. 5 sellers list CD74HC4017QM96EP ...