- Mfr. #:
- SN74LV161ADBR
- Description:
- Counter ICs 4-Bit Synch Binary
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SSOP-16 |
| Series: | SN74LV161A |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | LV-A |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Unit Weight: | 0.004536 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 12 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
parts# SN74LV161ADBR is available at OMO Electronic, see description of SN74LV161ADBR as below .
use the request quote form to request SN74LV161ADBR price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for SN74LV161ADBR depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
SN74LV161ADBR Price & Stock
Texas Instruments SN74LV161ADBR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-12342-1-ND | 1,476 | 5.89 | 5.15 | 3.95 | 2.50 | 2.50 | 2020-04-01T13:21:52Z |
| Digi-Key | 296-12342-6-ND | 1,476 | 6.03 | 5.31 | 4.07 | 2.57 | 2.57 | 2020-04-01T13:21:52Z |
| Digi-Key | 296-12342-2-ND | - | - | - | - | - | 0.854 | 2020-04-01T13:21:52Z |
| Rochester Electronics | SN74LV161ADBR | 16,000 | 0.781 | 0.781 | 0.781 | 0.710 | 0.710 | 2020-04-02T08:47:17Z |
| Texas Instruments | SN74LV161ADBR | 5,061 | 1.70 | 1.70 | 1.14 | 0.568 | 0.568 | 2020-04-01T02:03:54Z |
| Verical | SN74LV161ADBR | 6,000 | - | - | - | - | 1.00 | 2020-04-01T18:00:40Z |
| Avnet | SN74LV161ADBR | - | - | - | - | - | 0.869 | 2020-04-02T01:42:16Z |
| LTL Group | 5428709 | 149 | - | - | - | - | - | 2020-04-01T06:58:42Z |
| Quest | SN74LV161ADBR | - | - | - | - | - | - | 2020-04-01T10:14:04Z |
| Classic Components | SN74LV161ADBR | 447 | - | - | - | - | - | 2020-03-27T22:54:55Z |
| TransparentC | SN74LV161ADBR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | SN74LV161ADBR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74LV161ADBR | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LV161ADBR due to regional differences or acquisition. SN74LV161ADBR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LV161ADBR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74LV161ADBR from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74LV161ADBR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74LV161ADBR – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SSOP from Texas Instruments. Pricing and ...
- SN74LV161ADBR Texas Instruments | Mouser
- SN74LV161ADBR Texas Instruments Counter ICs 4-Bit Synch Binary datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LV161ADBR - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74LV161ADBR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74LV161ADBR footprint & symbol by Texas Instruments | SnapEDA
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the SN74LV161ADBR by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...
- SN74LV161ADBR by Texas Instruments Counters & Shift ...
- Buy Texas Instruments SN74LV161ADBR in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Counters ...
- SN74LV161ADBR | Texas Instruments | IC SYNCH BINARY ...
- We can supply SN74LV161ADBR, use the request quote form to request SN74LV161ADBR price and lead time. Chip Inventory.com is a professional electronic ...
- SN74LV161ADBR - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- UTSOURCE provides SN74LV161ADBR with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide ...
- Texas Instruments SN74LV161 Series Datasheets ... - ChipDocs
- SN74LV161ADBR, 4-Bit Synchronous Binary Counters, Datasheet*). SN74LV161ADBRE4, 4-Bit Synchronous Binary Counters, Datasheet*). SN74LV161ADE4 ...
- SN74LV161ADBR (TI) PDF技术资料下载SN74LV161ADBR ...
- 型号:: SN74LV161ADBR. PDF下载:: 下载PDF文件 在线浏览文档. 内容描述:: 4位同步二进制计数器[4-BIT SYNCHRONOUS BINARY COUNTERS]. 文件大小: ...