- Mfr. #:
- SN74LV161APW
- Description:
- Counter ICs 4-Bit Synch Binary Counter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TSSOP-16 |
| Series: | SN74LV161A |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Logic Family: | LV-A |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Factory Pack Quantity: | 90 |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Unit Weight: | 0.002183 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 12 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
SN74LV161APW is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
SN74LV161APW Price & Stock
Texas Instruments SN74LV161APW pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-SN74LV161APW-ND | 2,790 | 2.72 | 2.36 | 1.76 | 1.07 | 0.910 | 2019-12-14T13:54:59Z |
| Rochester Electronics | SN74LV161APW | 6,504 | 1.05 | 1.05 | 0.906 | 0.837 | 0.837 | 2019-12-14T09:50:16Z |
| Texas Instruments | SN74LV161APW | 1,080 | 2.23 | 1.95 | 1.53 | 0.697 | 0.697 | 2019-12-14T02:03:23Z |
| Mouser | 595-SN74LV161APW | 2,430 | 2.79 | 2.27 | 1.38 | 1.07 | 0.851 | 2019-12-10T23:10:25Z |
| Verical | SN74LV161APW | 9,720 | - | - | - | - | 0.863 | 2019-12-13T17:53:05Z |
| Avnet | SN74LV161APW | - | - | - | - | - | 0.861 | 2019-12-14T01:48:28Z |
| Avnet Europe | SN74LV161APW | 990 | - | - | 1.94 | 0.816 | 0.816 | 2019-12-14T07:58:26Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0052991 | 450 | - | - | - | - | - | 2019-12-14T13:24:00Z |
| LTL Group | 5428714 | 2,070 | - | - | - | - | - | 2019-12-14T06:25:25Z |
| RS Components | 1450936 | - | - | - | 2.17 | 2.17 | 2.17 | 2019-12-12T22:59:21Z |
| SPEC | SN74LV161APW | 90 | - | - | - | - | - | 2019-12-13T20:27:52Z |
| TME | SN74LV161APW | 530 | - | 1.80 | 1.80 | 1.80 | 1.80 | 2019-12-14T11:33:27Z |
| Abacus Technologies | SN74LV161APW | 1,093 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | SN74LV161APW | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | SN74LV161APW | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LV161APW due to regional differences or acquisition. SN74LV161APW may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN54LV161A, SN74LV161A datasheet (Rev. F) - Texas ...
- SN74LV161APW. TSSOP − PW. Reel of 2000. SN74LV161APWR. LV161A. TSSOP − PW. Reel of 250. SN74LV161APWT. LV161A. TVSOP − DGV.
- SN74LV161APW | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74LV161APW from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74LV161APW Texas Instruments | Mouser
- SN74LV161APW Texas Instruments Counter ICs 4-Bit Synch Binary Counter datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LV161APW Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74LV161APW – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-TSSOP from Texas Instruments. Pricing and ...
- SN74LV161APW datasheet - ti SN74LV161A, 4-Bit ... - DigChip
- SN74LV161APW ti SN74LV161A, 4-Bit Synchronous Binary Counters . to 5.5-V VCC Operation Max tpd 5 V Typical VOLP (Output Ground Bounce) V at VCC ...
- SN74LV161APW by Texas Instruments | Counter Shift Registers
- Buy SN74LV161APW with extended same day shipping times. View datasheets, stock and pricing, or find other Counter Shift Registers.
- SN74LV161APW Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- 4-BIT SYNCHRONOUS BINARY COUNTERS, SN74LV161APW datasheet, SN74LV161APW circuit, SN74LV161APW data sheet : TI, alldatasheet, datasheet, ...
- SN74LV161APW Texas Instruments - Counters - Distributors ...
- Find the best pricing for Texas Instruments SN74LV161APW by comparing bulk discounts from 7 distributors. Octopart is the world's source for SN74LV161APW ...
- SN74LV161APW - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74LV161APW Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74LV161APW Texas Instruments | Texas Instruments ...
- 809-5911, Texas Instruments, Texas Instruments SN74LV161APW 4-stage Binary Counter, Up Counter, , Uni-Directional, 16-Pin TSSOP, Maximum Operating ...