- Mfr. #:
- SN74LV163ADGVR
- Description:
- Counter ICs 4-Bit Synch Binary
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TVSOP-16 |
| Counting Method: | Synchronous |
| Series: | SN74LV163A |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | LV-A |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Unit Weight: | 0.001478 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Input Voltage: | - 0.5 V to + 7 V |
| Output Voltage: | - 0.5 V to + 0.5 V |
| Output Current: | +/- 12 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of SN74LV163ADGVR at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
SN74LV163ADGVR Price & Stock
Texas Instruments SN74LV163ADGVR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-12346-1-ND | 2,284 | 2.96 | 2.38 | 1.62 | 0.913 | 0.913 | 2020-04-09T13:09:43Z |
| Digi-Key | 296-12346-6-ND | 2,284 | 3.03 | 2.46 | 1.67 | 0.940 | 0.940 | 2020-04-09T13:09:43Z |
| Digi-Key | 296-12346-2-ND | - | - | - | - | - | 0.735 | 2020-04-09T13:09:43Z |
| Rochester Electronics | SN74LV163ADGVR | 20,279 | 0.634 | 0.634 | 0.634 | 0.634 | 0.634 | 2020-04-09T08:51:52Z |
| Texas Instruments | SN74LV163ADGVR | 5,949 | 1.48 | 1.48 | 0.986 | 0.493 | 0.493 | 2020-04-09T02:03:03Z |
| Mouser | 595-SN74LV163ADGVR | 3,624 | 2.96 | 2.25 | 1.22 | 0.916 | 0.740 | 2020-01-14T21:11:53Z |
| Avnet | SN74LV163ADGVR | - | - | - | - | - | 0.748 | 2020-04-09T01:04:43Z |
| LTL Group | 5428722 | 146 | - | - | - | - | - | 2020-04-08T04:55:06Z |
| Nexxon | SN74LV163ADGVR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | SN74LV163ADGVR | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| TransparentC | SN74LV163ADGVR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | SN74LV163ADGVR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LV163ADGVR due to regional differences or acquisition. SN74LV163ADGVR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN54LV163A, SN74LV163A datasheet (Rev. F) - Texas ...
- Reel of 250. SN74LV163APWT. LV163A. TVSOP − DGV. Reel of 2000. SN74LV163ADGVR. LV163A. CDIP − J. Tube of 25. SNJ54LV163AJ. SNJ54LV163AJ.
- SN74LV163ADGVR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74LV163ADGVR from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74LV163ADGVR Texas Instruments | Mouser
- SN74LV163ADGVR Texas Instruments Counter ICs 4-Bit Synch Binary datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LV163ADGVR Texas Instruments | Integrated Circuits ...
- Order today, ships today. SN74LV163ADGVR – Counter IC Binary Counter Element Bit Positive Edge 16-TVSOP from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- SN74LV163ADGVR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74LV163ADGVR – Counter IC Binary Counter Element Bit Positive Edge 16-TVSOP from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- SN74LV163ADGVR datasheet - ti SN74LV163A, 4-Bit ...
- SN74LV163ADGVR ti SN74LV163A, 4-Bit Synchronous Binary Counters . to 5.5-V VCC Operation Max tpd 5 V Typical VOLP (Output Ground Bounce) V at VCC ...
- SN74LV163ADGVR - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74LV163ADGVR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74LV163ADGVR by Texas Instruments Counters & Shift ...
- Buy Texas Instruments SN74LV163ADGVR in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other ...
- 《 SN74LV163ADGVR 》 Texas Instruments - SWATEE ...
- Buy SN74LV163ADGVR, Counter ICs 4-Bit Synch Binary. In Stock. Great Prices!
- Carrier Material Report for SN74LV163ADGVR Tape And ... - TI.com
- Carrier Material Report for SN74LV163ADGVR. Tape And Reel Information: Device Package. Type. Package. Name. Pins. SPQ. Reel. Diameter. (mm). Reel.