- Mfr. #:
- SN74LV163ARGYR
- Description:
- Counter ICs 4-Bit Synch Binary
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Package / Case: | VQFN-16 |
| Counting Sequence: | Up |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Series: | SN74LV163A |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | LV-A |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Unit Weight: | 0.001312 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 12 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
The price and lead time for SN74LV163ARGYR depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
SN74LV163ARGYR Price & Stock
Texas Instruments SN74LV163ARGYR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-13936-1-ND | 640 | 2.84 | 2.42 | 1.81 | 1.10 | 1.10 | 2020-03-21T13:09:08Z |
| Digi-Key | 296-13936-6-ND | 640 | 2.91 | 2.49 | 1.86 | 1.13 | 1.13 | 2020-03-21T13:09:08Z |
| Digi-Key | 296-13936-2-ND | - | - | - | - | - | 0.936 | 2020-03-21T13:09:08Z |
| Rochester Electronics | SN74LV163ARGYR | 250,099 | 0.922 | 0.922 | 0.851 | 0.851 | 0.851 | 2020-03-20T08:59:58Z |
| Texas Instruments | SN74LV163ARGYR | 5,883 | 1.84 | 1.84 | 1.56 | 0.639 | 0.639 | 2020-03-22T02:03:16Z |
| Mouser | 595-SN74LV163ARGYR | 1,717 | 2.84 | 2.33 | 1.43 | 1.10 | 0.873 | 2019-12-06T21:53:07Z |
| Avnet | SN74LV163ARGYR | - | - | - | - | - | 0.952 | 2020-03-21T01:42:32Z |
| Avnet Europe | SN74LV163ARGYR | - | - | - | - | - | 1.17 | 2020-03-21T07:46:48Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0052994 | 9,000 | - | - | - | - | 1.24 | 2020-03-20T18:46:52Z |
| LTL Group | 5428730 | 157 | - | - | - | - | - | 2020-03-20T06:02:19Z |
| GreenTree Electronics | SN74LV163ARGYR | 3,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| Classic Components | SN74LV163ARGYR | 4,620 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T22:08:19Z |
| C Plus Electronics | SN74LV163ARGYR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| TransparentC | SN74LV163ARGYR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | SN74LV163ARGYR | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | SN74LV163ARGYR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LV163ARGYR due to regional differences or acquisition. SN74LV163ARGYR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LV163ARGYR Texas Instruments | Integrated Circuits ...
- Order today, ships today. SN74LV163ARGYR – Counter IC Binary Counter Element Bit Positive Edge 16-VQFN (4x4) from Texas Instruments. Pricing and ...
- SN74LV163ARGYR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74LV163ARGYR from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN54LV163A, SN74LV163A datasheet (Rev. F) - Texas ...
- ORDERING INFORMATION. TA. PACKAGE†. ORDERABLE. PART NUMBER. TOP-SIDE. MARKING. QFN − RGY. Reel of 1000. SN74LV163ARGYR. LV163A.
- SN74LV163ARGYR Texas Instruments | Mouser
- SN74LV163ARGYR Texas Instruments Counter ICs 4-Bit Synch Binary datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LV163ARGYR by Texas Instruments Counters & Shift ...
- Buy Texas Instruments SN74LV163ARGYR in Avnet Europe. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Counters ...
- SN74LV163ARGYR by Texas Instruments | Counter Shift ...
- Texas Instruments SN74LV163ARGYR Counter Shift Registers. Counter Single 4-Bit Sync Binary UP 16-Pin VQFN EP T/R Video Transcript ...
- SN74LV163ARGYR - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74LV163ARGYR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74LV163ARGYR Datasheet, Inventory, & Price | TrustedParts.com
- SN74LV163ARGYR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for SN74LV163ARGYR.
- Texas Instruments SN74LV163ARGYR: Symbol, Footprint, 3D STEP ...
- Texas Instruments. Status: Active. SN74LV163ARGYR. 4-Bit Synchronous Binary Counters 16-VQFN -40 to 85. Symbol. Schematic Symbol of Texas Instruments ...