- Mfr. #:
- SN74LV161ADGVR
- Description:
- Counter ICs 4-Bit Synch Binary
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TVSOP-16 |
| Series: | SN74LV161A |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | LV-A |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Unit Weight: | 0.001478 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 12 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
SN74LV161ADGVR is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
SN74LV161ADGVR Price & Stock
Texas Instruments SN74LV161ADGVR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-12343-1-ND | 1,418 | 2.98 | 2.40 | 1.63 | 0.919 | 0.919 | 2020-04-03T12:59:30Z |
| Digi-Key | 296-12343-6-ND | 1,418 | 3.05 | 2.48 | 1.68 | 0.947 | 0.947 | 2020-04-03T12:59:30Z |
| Digi-Key | 296-12343-2-ND | - | - | - | - | - | 0.740 | 2020-04-03T12:59:30Z |
| Rochester Electronics | SN74LV161ADGVR | 8,002 | 0.638 | 0.638 | 0.638 | 0.638 | 0.638 | 2020-04-04T09:03:03Z |
| Texas Instruments | SN74LV161ADGVR | 8,836 | 1.49 | 1.49 | 0.993 | 0.496 | 0.496 | 2020-04-04T02:03:18Z |
| Mouser | 595-SN74LV161ADGVR | 3,415 | 2.98 | 2.26 | 1.23 | 0.922 | 0.745 | 2020-01-20T03:38:16Z |
| Verical | SN74LV161ADGVR | 3,998 | - | - | 0.948 | 0.726 | 0.653 | 2020-04-03T17:59:48Z |
| Verical | SN74LV161ADGVR | 10,000 | - | - | - | - | 0.927 | 2020-04-03T17:59:48Z |
| Arrow Electronics | SN74LV161ADGVR | 3,998 | 1.40 | 1.06 | 0.948 | 0.726 | 0.653 | 2020-04-03T15:44:09Z |
| Avnet | SN74LV161ADGVR | - | - | - | - | - | 0.705 | 2020-04-04T01:20:24Z |
| Avnet Europe | SN74LV161ADGVR | - | - | - | - | - | 1.10 | 2020-04-04T08:11:42Z |
| NetroFlash | SN74LV161ADGVR | 1,731 | - | - | - | - | - | 2020-03-18T21:11:10Z |
| LTL Group | 5428711 | 138 | - | - | - | - | - | 2020-04-01T06:58:42Z |
| GreenTree Electronics | SN74LV161ADGVR | 1,596 | - | - | - | - | - | 2020-03-30T05:03:40Z |
| Sierra IC | SN74LV161ADGVR | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | SN74LV161ADGVR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LV161ADGVR due to regional differences or acquisition. SN74LV161ADGVR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LV161ADGVR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74LV161ADGVR from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74LV161ADGVR Texas Instruments | Mouser
- SN74LV161ADGVR Texas Instruments Counter ICs 4-Bit Synch Binary datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LV161ADGVR Texas Instruments | Integrated Circuits ...
- Order today, ships today. SN74LV161ADGVR – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-TVSOP from Texas Instruments. Pricing and ...
- SN74LV161ADGVR Texas Instruments - Counters - Distributors ...
- Find the best pricing for Texas Instruments SN74LV161ADGVR by comparing bulk discounts from 6 distributors. Octopart is the world's source for ...
- SN74LV161ADGVR by Texas Instruments Counters & Shift ...
- Buy Texas Instruments SN74LV161ADGVR in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other ...
- SN74LV161ADGVR footprint & symbol by Texas Instruments ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the SN74LV161ADGVR by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...
- SN74LV161ADGVR Quick Quote & Ship, SN74LV161ADGVR ...
- ICQuoter provide better prices of Texas Instruments SN74LV161ADGVR,You can get faster responses. SN74LV161ADGVR Quick Quote & Ship ...
- SN74LV161ADGVR Texas Instruments | Mouser Ecuador
- SN74LV161ADGVR Texas Instruments Circuitos cerrados para contadores 4-Bit Synch Binary hoja de datos, inventario y precios.
- SN74LV161ADGVR Texas Instruments | Mouser Österreich
- SN74LV161ADGVR Texas Instruments Zähler-ICs 4-Bit Synch Binary Datenblatt, Bestand und Preis.
- SN74LV161ADGVR - IC Chips,Purchase SN74LV161ADGVR ...
- SN74LV161ADGVR. Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-TVSOP. 3 sellers list SN74LV161ADGVR ...