- Mfr. #:
- SN74LV4040ARGYR
- Description:
- Counter ICs 12-Bit Async Binary
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Package / Case: | VQFN-16 |
| Counting Sequence: | Up |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Series: | SN74LV4040A |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | LV-A |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Number of Bits: | 12 bit |
| Unit Weight: | 0.001312 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 12 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
parts# SN74LV4040ARGYR is available at OMO Electronic, see description of SN74LV4040ARGYR as below .
use the request quote form to request SN74LV4040ARGYR price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for SN74LV4040ARGYR depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
SN74LV4040ARGYR Price & Stock
Texas Instruments SN74LV4040ARGYR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-13944-1-ND | 1,013 | 10.59 | 9.50 | 7.40 | 4.83 | 4.83 | 2020-03-23T13:03:11Z |
| Digi-Key | 296-13944-6-ND | 1,013 | 10.94 | 9.78 | 7.63 | 4.97 | 4.97 | 2020-03-23T13:03:11Z |
| Digi-Key | 296-13944-2-ND | - | - | - | - | - | 4.28 | 2020-03-23T13:03:11Z |
| Rochester Electronics | SN74LV4040ARGYR | 125,850 | 4.31 | 4.31 | 4.17 | 3.95 | 3.95 | 2020-03-24T08:49:55Z |
| Texas Instruments | SN74LV4040ARGYR | 5,029 | 7.98 | 7.98 | 6.78 | 3.25 | 3.25 | 2020-03-24T02:03:31Z |
| Mouser | 595-SN74LV4040ARGYR | 4,074 | 10.59 | 9.04 | 6.93 | 4.83 | 4.12 | 2020-03-23T16:20:08Z |
| Verical | SN74LV4040ARGYR | 3,000 | - | - | - | - | 4.17 | 2020-03-23T16:20:08Z |
| Verical | SN74LV4040ARGYR | 9,000 | - | - | - | - | 4.34 | 2020-03-23T16:20:08Z |
| Arrow Electronics | SN74LV4040ARGYR | 3,000 | - | - | - | - | 4.17 | 2020-03-23T16:20:08Z |
| Avnet | SN74LV4040ARGYR | - | - | - | - | - | 4.75 | 2020-03-21T01:42:32Z |
| Avnet Europe | SN74LV4040ARGYR | - | - | - | - | - | 7.86 | 2020-03-24T07:44:14Z |
| LTL Group | 5429095 | 175 | - | - | - | - | - | 2020-03-20T06:02:19Z |
| C Plus Electronics | SN74LV4040ARGYR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| Sierra IC | SN74LV4040ARGYR | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | SN74LV4040ARGYR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LV4040ARGYR due to regional differences or acquisition. SN74LV4040ARGYR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LV4040ARGYR Texas Instruments | Integrated Circuits ...
- Order today, ships today. SN74LV4040ARGYR – Counter IC Binary Counter 1 Element 12 Bit Negative Edge 16-VQFN (4x4) from Texas Instruments. Pricing ...
- SN54LV4040A, SN74LV4040A datasheet (Rev. I) - Texas ...
- SN74LV4040ARGYR. LW040A. SOIC − D. Tube of 40. SN74LV4040AD. LV4040A. SOIC − D. Reel of 2500. SN74LV4040ADR. LV4040A. −40°C to 85°C.
- SN74LV4040ARGYR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74LV4040ARGYR from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74LV4040ARGYR Texas Instruments | Mouser
- SN74LV4040ARGYR Texas Instruments Counter ICs 12-Bit Async Binary datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LV4040ARGYR by Texas Instruments Counters & Shift ...
- Buy Texas Instruments SN74LV4040ARGYR in Avnet Europe. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other ...
- SN74LV4040ARGYR datasheet - ti SN74LV4040A, 12-Bit ...
- SN74LV4040ARGYR ti SN74LV4040A, 12-Bit Asynchronous Binary Counters . to 5.5-V VCC Operation Typical VOLP (Output Ground Bounce) V at VCC = 25°C ...
- SN74LV4040ARGYR - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74LV4040ARGYR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74LV4040ARGYR Texas Instruments - Counters - Octopart
- Find the best pricing for Texas Instruments SN74LV4040ARGYR by comparing bulk discounts from 7 distributors. Octopart is the world's source for ...
- SN74LV4040ARGYR - Electronic Specifier
- SN74LV4040ARGYR. Texas Instruments. Price range: $0.60 - $1.54. Category: Logic. Counter Single 12-Bit Binary UP 16-Pin VQFN EP T/R. Products Folder ...
- SN74LV4040ARGYR Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- 12-BIT ASYNCHRONOUS BINARY COUNTERS, SN74LV4040ARGYR datasheet, SN74LV4040ARGYR circuit, SN74LV4040ARGYR data sheet : TI, ...