- Mfr. #:
- SN74LV8154NE4
- Description:
- Counter ICs Dual 16-Bit Binary w/3-State Output
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Series: | SN74LV8154 |
| Package / Case: | PDIP-20 |
| Logic Family: | LV-A |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Factory Pack Quantity: | 20 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Number of Bits: | 16 bit |
| Unit Weight: | 0.042297 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 12 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
SN74LV8154NE4 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
SN74LV8154NE4 Price & Stock
Texas Instruments SN74LV8154NE4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 595-SN74LV8154NE4 | 101 | 8.47 | 7.18 | 5.51 | 3.84 | 3.41 | 2020-01-31T21:51:08Z |
| Avnet | SN74LV8154NE4 | - | - | - | - | 3.78 | 3.43 | 2020-02-01T04:37:57Z |
| RS Components | 7092514 | 195 | - | 9.14 | 7.45 | 5.70 | 5.70 | 2020-01-31T14:41:04Z |
| RS Components | 1455812 | - | - | - | 7.75 | 7.75 | 7.75 | 2020-01-31T14:41:04Z |
| Abacus Technologies | SN74LV8154NE4 | 200 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| North Star Micro | SN74LV8154NE4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LV8154NE4 due to regional differences or acquisition. SN74LV8154NE4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LV8154N | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Dual 16-Bit Binary Counters with 3-State Output Registers. Same as: SN74LV8154NE4 ...
- SN74LV8154 Dual 16-Bit Binary Counters With 3-State Output ...
- Apr 27, 2020 — Samples. SN74LV8154N. ACTIVE. PDIP. N. 20. 20. Pb-Free. (RoHS). NIPDAU. N / A for Pkg Type. -40 to 85. SN74LV8154N. SN74LV8154NE4.
- SN74LV8154NE4 Texas Instruments | Mouser
- SN74LV8154NE4 Texas Instruments Counter ICs Dual 16-Bit Binary w/3-State Output datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LV8154NE4 Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- DUAL 16-BIT BINARY COUNTERS WITH 3-STATE OUTPUT REGISTERS, SN74LV8154NE4 datasheet, SN74LV8154NE4 circuit, SN74LV8154NE4 data sheet ...
- SN74LV8154NE4 - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74LV8154NE4 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74LV8154NE4 Datasheet Texas Instruments, Download PDF
- Oct 29, 2015 — Download SN74LV8154NE4 Datasheet PDF Texas Instruments document. Dual 16-Bit Binary Counters with 3-State Output Registers 20-PDIP ...
- SN74LV8154NE4 Datasheet & Equivalents - Texas ...
- SN74LV8154NE4 from Texas Instruments High-Performance Analog. Find the PDF Datasheet, Specifications and Distributor Information.
- SN74LV8154NE4 Texas Instruments - Counters - Distributors ...
- Find the best pricing for Texas Instruments SN74LV8154NE4 by comparing bulk discounts from 1 distributors. Octopart is the world's source for ...
- SN74LV8154NE4 IC DUAL 16-BIT BIN CNTRS 20-DIP Texas ...
- SN74LV8154NE4 IC DUAL 16-BIT BIN CNTRS 20-DIP Texas Instruments datasheet pdf data sheet FREE from datasheetz.com Datasheet (data sheet) search ...
- SN74LV8154N | Texas Instruments SN74LV8154NE4 Dual 16 ...
- Buy Texas Instruments SN74LV8154NE4 Dual 16-stage Binary Counter, Up Counter, 2 → 5.5 V, 20-Pin PDIP SN74LV8154N or other Counter ICs online from ...