- Mfr. #:
- 74HC390D,652
- Description:
- Counter ICs DUAL DECADE RIP CNTR
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | SO-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Brand: | Nexperia |
| Product Type: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Part # Aliases: | 74HC390D |
| Logic Family: | 74HC |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Unit Weight: | 0.007079 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
The price and lead time for 74HC390D,652 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
74HC390D,652 Price & Stock
Nexperia 74HC390D,652 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1727-3288-ND | 1,035 | 4.77 | 4.18 | 3.21 | 2.03 | 1.71 | 2019-11-28T13:49:54Z |
| Rochester Electronics | 74HC390D,652 | 3,631 | 2.04 | 2.04 | 1.80 | 1.64 | 1.64 | 2019-11-28T10:00:35Z |
| Mouser | 771-HC390D652 | 358 | 4.70 | 3.93 | 2.54 | 2.04 | 1.65 | 2019-11-28T03:41:55Z |
| Arrow Electronics | 74HC390D,652 | 36,425 | 3.18 | 2.84 | 2.24 | 1.72 | 1.46 | 2019-11-28T15:58:18Z |
| Arrow Electronics | 74HC390D,652 | 7,211 | 4.08 | 3.52 | 2.40 | 1.91 | 1.57 | 2019-11-28T03:41:55Z |
| Verical | 74HC390D,652 | 7,211 | - | - | 2.40 | 1.91 | 1.57 | 2019-11-28T03:41:55Z |
| Avnet | 74HC390D | - | - | - | - | - | - | 2019-11-29T01:07:58Z |
| Avnet | 74HC390D652 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-29T01:07:58Z |
| Avnet | 74HC390D,652 | - | - | - | - | - | 1.83 | 2019-11-29T01:07:58Z |
| RS Components | 1460373 | - | - | - | 2.14 | 2.14 | 2.14 | 2019-11-25T13:18:35Z |
| Schukat | 74HC390D.652 | 1,050 | - | - | 1.87 | 1.18 | 1.13 | 2019-11-29T08:03:32Z |
| Avnet Europe | 74HC390D,652 | 1,949 | - | - | 1.43 | 0.987 | 0.987 | 2019-11-28T08:25:06Z |
| NAC Semi | XSKDRABV0036046 | 2,814 | - | - | - | - | 1.61 | 2019-11-26T22:44:33Z |
| NAC Semi | XSFP00000152226 | 2,000 | - | - | - | 1.65 | 1.54 | 2019-11-26T22:44:33Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0037811 | 1,050 | - | - | - | - | - | 2019-11-26T22:44:33Z |
| Ameya360 | 74HC390D,652 | 2,500 | - | - | - | 1.56 | 1.56 | 2019-11-28T07:38:38Z |
| Freelance Electronics | 74HC390D,652 | 10 | 1.13 | 1.13 | 1.13 | 1.13 | 1.13 | 2019-11-27T16:58:12Z |
| Sourceability | 74HC390D,652 | 3,050 | - | - | - | - | - | 2019-11-26T18:50:02Z |
| LTL Group | 5953857 | 2,700 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| ChipNet | 74HC390D,652 | 994 | - | - | 0.798 | 0.704 | 0.704 | 2019-11-25T21:01:35Z |
| Classic Components | 74HC390D,652 | 3,080 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Quest | 74HC390D,652 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-28T11:20:24Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for 74HC390D,652 due to regional differences or acquisition. 74HC390D,652 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- 74HC390D - Dual decade ripple counter | Nexperia
- The 74HC390; 74HCT390 is a dual 4-bit decade ripple counter divided into four separately clocked sections. The counters have two divide-by-2 sections and two divide-by-5 sections. These sections share an asynchronous master reset input (nMR) and can be used in a BCD decade or bi-quinary configuration.
- Dual decade ripple counter - Nexperia
- Aug 21, 2020 — The 74HC390; 74HCT390 is a dual 4-bit decade ripple counter divided into four separately clocked sections. The counters have two ...
- 74HC390D,652 Nexperia | Mouser
- 74HC390D,652 Nexperia Counter ICs DUAL DECADE RIP CNTR datasheet, inventory, & pricing.
- Search results for: 74HC390D,652 Nexperia Counter ICs ...
- Nexperia 74HC390D,652 Counter ICs are available at Mouser Electronics. Mouser offers inventory, pricing, & datasheets for Nexperia 74HC390D,652 Counter ...
- 74HC390D,652 Nexperia USA Inc. | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. 74HC390D,652 – Counter IC Element Bit from Nexperia USA Inc.. Pricing and Availability on millions of electronic components from ...
- 74HC390D,652 - Nexperia - IC, 74HC CMOS, SMD
- Buy Nexperia 74HC390D,652 online at Newark. Buy your 74HC390D,652 from an authorized Nexperia distributor.
- 74HC390D,652 - Nexperia - Decade Counter, HC Family, 71 ...
- Buy 74HC390D,652 - Nexperia - Decade Counter, HC Family, 71 MHz, 2 Gate, 2 V to 6 V, SOIC-16. Farnell offers fast quotes, same day dispatch, fast delivery, ...
- 74HC390D,652: NXP Semiconductors : IC,74HC390D,652 ...
- Buy IC,74HC390D,652,DUAL DECADE RI PPLE COUNTER.
- 74HC390D,652 | Nexperia 74HC390D,652 Surface Mount ...
- Buy Nexperia 74HC390D,652 Surface Mount Decade Counter 74HC, 16-Pin SOIC 74HC390D,652. Browse our latest Counter ICs offers. Free Next Day ...
- 74HC390D.652 NEXPERIA - IC: digital | decade counter ...
- NEXPERIA 74HC390D.652 | IC: digital; decade counter; Channels: 2; Series: HC; SMD; SO16 - This product is available in Transfer Multisort Elektronik.