- Mfr. #:
- 0213001.MRET1P
- Description:
- Cartridge Fuses FUS 5X20 PGT REELED T1 T LBC 1A/250V (P)
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | BSI, CCC, CE, CSA, PSE, SEMKO, UR, VDE |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Termination-Style | Axial |
| Mounting-Style | Axial |
| Package-Case | 5mm x 20mm (Axial) |
| Diameter | 5.2 mm |
| Fuse-Size-Group | 5 mm x 20 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 213 |
| Length | 20 mm |
| Current-Rating | 1A |
| MeltingI2t | 19.2 |
| Size-Dimension | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm) |
| Unit-Weight | 0.038801 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage-Rating-DC | - |
| Color | - |
More Information
Request a quote 0213001.MRET1P at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of 0213001.MRET1P In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
0213001.MRET1P Price & Stock
Littelfuse 0213001.MRET1P pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 576-0213001.MRET1P | 981 | 8.55 | 6.68 | 5.56 | 4.03 | 4.03 | 2020-01-22T23:48:26Z |
| Verical | 0213001.MRET1P | 8,700 | - | - | 4.76 | 3.52 | 3.00 | 2020-01-23T17:47:58Z |
| Verical | 0213001.MRET1P | 985 | - | - | 5.20 | 4.26 | 4.26 | 2020-01-23T17:47:58Z |
| Arrow Electronics | 0213001.MRET1P | 8,700 | 6.80 | 5.57 | 4.76 | 3.52 | 3.00 | 2020-01-23T16:05:37Z |
| Arrow Electronics | 0213001.MRET1P | 985 | 7.84 | 6.24 | 5.20 | 4.26 | 4.26 | 2020-01-23T16:05:37Z |
| Digi-Key | 0213001.MRET1P-ND | - | - | - | - | 4.03 | 4.03 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| North Star Micro | 0213001.MRET1P | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0213001.MRET1P due to regional differences or acquisition. 0213001.MRET1P may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED