- Mfr. #:
- 0287035.PXCN
- Description:
- Automotive Fuses ATOF 32V 35A Low-Current Nylon
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Type | Holder |
| Mounting-Style | Holder |
| Color | Green |
| Product Category | Fuses |
| Approvals | CSA, UL |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Package-Case | Blade, ATO/ATC |
| Product | Blade Fuse |
| Termination-Style | Blade |
| Product-Type | Automotive Fuses |
| Fuse-Type | Automotive |
| Series | ATOFR |
| Type | ATOF Blade Fuse |
| Tradename | ATOF |
| Fuse-Size-Group | ATOF |
| Width | 5.1 mm |
| Current-Rating | 35A |
| Voltage-Rating-DC | 32 VDC |
| MeltingI2t | 2280 |
| Length | 19.1 mm |
| Height | 18.8 mm |
| Interrupt-Rating | 1 kA at 32 VDC |
| Size-Dimension | 0.752" L x 0.201" W x 0.484" H (19.10mm x 5.10mm x 12.30mm) |
| Resistance | 0.00161 Ohms |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 105 C |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | - |
| Response-Time | - |
| Diameter | - |
| Voltage-Rating-AC | - |
More Information
The price and lead time for 0287035.PXCN depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
0287035.PXCN Price & Stock
Littelfuse 0287035.PXCN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F4196-ND | 1,492 | 2.18 | 2.02 | 1.68 | 1.18 | 0.933 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Waytek | 47035 | 1,685 | 0.785 | 0.785 | 0.785 | 0.583 | 0.544 | 2020-01-23T17:46:20Z |
| RS Components | 1740720 | 1,200 | - | - | 1.96 | 1.96 | 1.82 | 2020-01-23T17:30:35Z |
| RS Components | 1740226 | 3 | 2340.00 | 2340.00 | 2340.00 | 2340.00 | 2340.00 | 2020-01-23T17:30:35Z |
| Mouser | 576-0287035.PXCN | 823 | 2.10 | 1.80 | 1.48 | 1.17 | 0.925 | 2020-01-22T23:48:26Z |
| element14 APAC | 2137133 | 1,932 | - | - | 1.69 | 1.34 | 0.980 | 2020-01-24T02:21:15Z |
| Verical | 0287035.PXCN | 7,832 | - | - | - | 1.07 | 0.804 | 2020-01-23T17:47:58Z |
| Voyager Components | 0287035.PXCN-LITTELFUSE | 64,000 | - | - | - | - | 1.41 | 2020-01-24T03:43:20Z |
| Arrow Electronics | 0287035.PXCN | 7,832 | 1.99 | 1.71 | 1.41 | 1.07 | 0.804 | 2020-01-23T16:05:37Z |
| TTI | 0287035.PXCN | 3,300 | - | - | 0.979 | 0.777 | 0.777 | 2020-01-23T08:18:31Z |
| Area51-Authorized | 0287035.PXCN | - | - | - | - | - | - | 2020-01-24T05:26:03Z |
| Farnell | 2137133 | 2,042 | - | 1.52 | 1.52 | 1.20 | 0.928 | 2020-01-24T02:50:36Z |
| Newark | 24W7938 | 1,932 | - | 1.80 | 1.48 | 1.17 | 0.925 | 2020-01-24T03:51:29Z |
| TME | 0287035.PXCN | 973 | - | 0.794 | 0.604 | 0.508 | 0.445 | 2020-01-23T11:01:58Z |
| Distrelec | 30171838 | - | - | 1.80 | 1.46 | 1.20 | 1.20 | 2020-01-24T00:26:40Z |
| LCSC | C142775 | 1,775 | - | 0.765 | 0.560 | 0.485 | 0.460 | 2019-11-19T23:40:06Z |
| Ameya360 | 0287035.PXCN | 2,000 | - | - | - | - | 0.915 | 2020-01-16T03:39:34Z |
| Semi Source | 0287035.PXCN | 10,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-23T19:42:24Z |
| Sourceability | 0287035.PXCN | 24,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T21:24:21Z |
| Hermes Engineering | 0287035.PXCN | 2,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T05:33:54Z |
| Resion | 0287035.PXCN | 295 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| Abacus Technologies | 0287035.PXCN | 20,328 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| North Star Micro | 0287035.PXCN | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0287035.PXCN due to regional differences or acquisition. 0287035.PXCN may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED