- Mfr. #:
- 5632
- Description:
- Fixed Inductors 10mH 10%
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Tolerance | ±10% |
|---|---|
| Type | Wirewound |
| Shielding | Unshielded |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Radial |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Material-Core | Ferrite |
| Packaging | Bulk |
| Manufacturer | Bourns Inc. |
| Series | 5600 |
| Frequency-Test | 1kHz |
| Inductance | 10mH |
| Current-Rating | 1.5A |
| DC-Resistance-DCR | 1.56 Ohm Max |
| Size-Dimension | 1.500" Dia (38.10mm) |
| Height-Seated-Max | 1.500" (38.10mm) |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Ratings | - |
| Current-Saturation | - |
| Q-Freq | - |
| Frequency-Self-Resonant | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
5632 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
5632 Price & Stock
IBM 5632 pricing and available inventory.
Alternate Names
IBM has several brands around the world that may have alternate names for 5632 due to regional differences or acquisition. 5632 may also be known as the following names:
- IBM Microelectronics
- IBM Corporation
- IBM CORP
- IBM MICRO
- International Business Machines
- IBMSOFTWARE
- IBM POWER PRS
- IBM/LENOVO