- Mfr. #:
- 0672002.DRT4
- Description:
- Cartridge Fuses 2A Glass Body Fast Acting
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Type | Specialty Fuses |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product | Glass Fuse |
| Product-Type | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Package-Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CSA, UL |
| Termination-Style | Axial |
| Mounting-Style | Axial |
| Series | 672 |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 50A |
| Interrupt-Rating | 50 A at 250 VAC |
| Fuse-Size-Group | 3.6 mm x 10 mm |
| Diameter | 3.6 mm |
| Current-Rating | 2A |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| MeltingI2t | 2.27 |
| Length | 10 mm |
| Size-Dimension | 0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm) |
| Unit-Weight | 0.021164 oz |
| Operating-Temperature | - |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 0672002.DRT4 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
0672002.DRT4 Price & Stock
Littelfuse 0672002.DRT4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0672002.DRT4-ND | - | - | - | - | - | 3.98 | 2019-11-16T13:35:01Z |
| C Plus Electronics | 0672002.DRT4 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0672002.DRT4 due to regional differences or acquisition. 0672002.DRT4 may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED