- Mfr. #:
- 0672008.DRT4
- Description:
- Cartridge Fuses 8A Glass Body Fast Acting
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Package-Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CSA, UL |
| Current-Rating | 8A |
| Series | 672 |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 50A |
| MeltingI2t | 33.2 |
| Voltage-Rating-AC | 250V |
| Size-Dimension | 0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm) |
| Color | - |
| Operating-Temperature | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
parts# 0672008.DRT4 is available at OMO Electronic, see description of 0672008.DRT4 as below .
use the request quote form to request 0672008.DRT4 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for 0672008.DRT4 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
0672008.DRT4 Price & Stock
Littelfuse 0672008.DRT4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0672008.DRT4-ND | - | - | - | - | - | 3.98 | 2019-11-15T13:34:19Z |
| C Plus Electronics | 0672008.DRT4 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0672008.DRT4 due to regional differences or acquisition. 0672008.DRT4 may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED