- Mfr. #:
- 0672.125MXE
- Description:
- Cartridge Fuses .125A Glass Body Fast Acting
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Manufacturer | Littelfuse |
| Product | Glass Fuse |
| Product-Type | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Fuse-Type | Fast Blow |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Packaging | Bulk |
| Termination-Style | Axial |
| Mounting-Style | Axial |
| Series | 672 |
| Interrupt-Rating | 50 A |
| Resistance | 3.862 Ohms |
| Fuse-Size-Group | 3.6 mm x 10 mm |
| Diameter | 3.6 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Current-Rating | 125 mA |
| Length | 10 mm |
| Unit-Weight | 0.021164 oz |
More Information
parts# 0672.125MXE is available at OMO Electronic, see description of 0672.125MXE as below .
use the request quote form to request 0672.125MXE price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for 0672.125MXE depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
0672.125MXE Price & Stock
Littelfuse 0672.125MXE pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0672.125MXE-ND | - | - | - | - | 5.71 | 5.71 | 2019-12-24T14:00:29Z |
| North Star Micro | 0672.125MXE | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0672.125MXE due to regional differences or acquisition. 0672.125MXE may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED