- Mfr. #:
- 0672.300MXE
- Description:
- Cartridge Fuses .3A Glass Body Fast Acting
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Manufacturer | Littelfuse |
| Product | Glass Fuse |
| Product-Type | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Fuse-Type | Fast Blow |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Packaging | Bulk |
| Termination-Style | Axial |
| Mounting-Style | Axial |
| Series | 672 |
| Interrupt-Rating | 50 A |
| Current-Rating | 300 mA |
| Fuse-Size-Group | 3.6 mm x 10 mm |
| Diameter | 3.6 mm |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Length | 10 mm |
| Resistance | 0.925 Ohms |
| Unit-Weight | 0.021164 oz |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
0672.300MXE is available at OMO Electronic.We can offer 0672.300MXE for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
0672.300MXE Price & Stock
Littelfuse 0672.300MXE pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0672.300MXE-ND | - | - | - | - | 6.35 | 6.35 | 2019-12-22T13:56:25Z |
| North Star Micro | 0672.300MXE | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0672.300MXE due to regional differences or acquisition. 0672.300MXE may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED