- Mfr. #:
- 56BSD36-01-1-AJN
- Description:
- SWITCH ROTARY 2-10POS 200MA 115V
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Termination-Style | Solder Lug |
|---|---|
| Contact-Finish | Silver |
| Features | Shaft and Panel Sealed |
| Actuator-Type | Screwdriver Slot |
| Circuit-per-Deck | SP10T |
| Product Category | Rotary Switches |
| Mounting-Type | Panel Mount |
| Contact-Timing | Non-Shorting (BBM) |
| Manufacturer | Grayhill Inc. |
| Contact-Material | Brass |
| Index-Stops | Adjustable |
| Series | 56 |
| Angle-of-Throw | 36° |
| Voltage-Rating-DC | 30V |
| Actuator-Length | 3.18mm |
| Current-Rating | 200mA (AC/DC) |
| Depth-Behind-Panel | 12.19mm |
| Voltage-Rating-AC | 115V |
| Number-of-Decks | 1 |
| Number-of-Poles-per-Deck | 1 |
| Number-of-Positions |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
56BSD36-01-1-AJN Price & Stock
Grayhill 56BSD36-01-1-AJN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 56BSD36-01-1-AJN-ND | - | - | - | 103.95 | 103.95 | 103.95 | 2019-12-22T13:56:25Z |
| Avnet | 56BSD36-01PAJN | - | - | - | 85.94 | 82.01 | 82.01 | 2019-12-21T03:35:55Z |
| Sager Electronics | 56BSD36-01-1-AJN | - | - | - | 99.39 | 69.69 | 69.69 | 2019-12-21T14:20:27Z |
| Avnet Europe | 56BSD36-01-1-AJN | - | - | - | 88.89 | 81.98 | 81.98 | 2019-12-22T07:36:27Z |
| LTL Group | 5947511 | 191 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T01:29:13Z |
Alternate Names
Grayhill has several brands around the world that may have alternate names for 56BSD36-01-1-AJN due to regional differences or acquisition. 56BSD36-01-1-AJN may also be known as the following names:
- GRAYHILL INC
- GRAY
- GRA
- GREYHILL
- GRAYHIL
- GRAYHL
- GRAYH
- GRAYHI
- GRAYHILL INC (VA)
- GRAYHILL SWITCHES
- GRAYHILL INCORPORATED
- GRY
- GRAYHILL/NON