- Mfr. #:
- SP233ACP-L
- Description:
- RS-232 Interface IC RS232 no externl cap temp 0C to 70C
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Shutdown | Without Shutdown |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Type | Transceiver |
| Function | Transceiver |
| Mounting-Style | Through Hole |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Tradename | Sipex |
| Series | SP233A |
| Protocol | RS232 |
| Product | RS-232 Transceivers |
| Package-Case | PDIP-20 |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Duplex | Full |
| Manufacturer | Exar Corporation |
| Receiver-Hysteresis | 500mV |
| Supply-Voltage-Max | 5.5 V |
| Operating-Supply-Voltage | 5 V |
| Voltage-Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Supply-Voltage-Min | 4.5 V |
| Propagation-Delay-Time | 3 us 1 us |
| Data-Rate | 240kbps |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2016/2/2 |
| Supplier-Device-Package | 20-PDIP |
| Number-of-Receivers | 2 Receiver |
| Number-of-Drivers | 2 Driver |
| Operating-Supply-Current | 15 mA |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Unit-Weight | 0.079719 oz |
| Minimum-Operating-Temperature | 0 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 70 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
SP233ACP-L is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
SP233ACP-L Price & Stock
Sipex SP233ACP-L pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Component Electronics | SP233ACP-L | 5 | 43.28 | 43.28 | 43.28 | 43.28 | 43.28 | 2019-11-26T21:24:43Z |
Alternate Names
Sipex has several brands around the world that may have alternate names for SP233ACP-L due to regional differences or acquisition. SP233ACP-L may also be known as the following names:
- SIPEX CORPORATION
- SPX
- SIPEX CORP
- SIPX
- SIP
- SIPEX/EXAR
- SIPEX COR
- Sipex (Exar Bought It In 2007)
- SIPEX CORPORATIO
- SIPEX(RoHS)