- Mfr. #:
- 796681-3
- Description:
- Fixed Terminal Blocks TERMI-BLOK PCB
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Mounting Angle: | Vertical |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Contact Plating: | Tin |
| Subcategory: | Terminal Blocks |
| Brand: | TE Connectivity / AMP |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Wire Orientation: | Side |
| Housing Material: | Polyamide (PA) |
| Mounting Method: | PCB Mount |
| Product Category: | Fixed Terminal Blocks |
| Product: | Fixed Terminal Blocks |
| Product Type: | Fixed Terminal Blocks |
| Contact Material: | Brass |
| Part # Aliases: | 796681-3 |
| Pitch: | 5 mm |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Wire Gauge Range: | 30 AWG to 12 AWG |
| Wire Gauge Min: | 30 AWG |
| Number of Positions: | 3 Position |
| Factory Pack Quantity: | 200 |
| Current Rating: | 17.5 A |
| Wire Gauge Max: | 12 AWG |
More Information
Request a quote 796681-3 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of 796681-3 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
796681-3 Price & Stock
TE Connectivity 796681-3 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | A114514-ND | 539 | 14.37 | 10.91 | 8.86 | 6.43 | 5.65 | 2020-02-14T18:00:26Z |
| Mouser | 571-796681-3 | 710 | 13.83 | 8.47 | 7.18 | 6.19 | 5.90 | 2020-02-14T21:44:59Z |
| Master Electronics | 796681-3 | - | - | - | - | 5.28 | 4.89 | 2020-02-15T10:10:46Z |
| Avnet | 796681-3 | - | - | - | - | - | 4.68 | 2020-02-15T01:29:31Z |
| Onlinecomponents.com | 796681-3 | - | - | - | - | 5.28 | 4.89 | 2020-02-15T12:08:25Z |
| Heilind Electronics | AMP796681-3 | - | - | - | - | - | - | 2020-02-15T17:17:40Z |
| TE Store | 796681-3 | 539 | 13.67 | 12.43 | 10.80 | 9.94 | 9.94 | 2020-02-16T00:03:45Z |
| Farnell | 3165007 | - | - | - | - | - | 4.90 | 2020-02-15T02:50:55Z |
| Newark | 16H6367 | - | - | - | - | - | 5.03 | 2020-02-07T03:53:04Z |
| Avnet Europe | 796681-3 | - | - | - | - | - | 4.08 | 2020-02-15T08:18:58Z |
| South Electronics | 796681-3 | 6 | - | - | - | - | - | 2020-02-14T14:06:52Z |
| North Star Micro | 796681-3 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
TE Connectivity has several brands around the world that may have alternate names for 796681-3 due to regional differences or acquisition. 796681-3 may also be known as the following names:
- TYCO
- TYCO ELECTRONICS
- TYC
- TE CONN
- TE CONNECTIVITY LTD
- TYCO ELECTRONICS CORPORATION
- TYCO ELECTRO
- TYCO ELEC
- TE CONNECT
- TYCO ELECTRONIC
- TYCO ELECTRONICS CORP
- TYCO ELE
- TYCO ELECT
- TE CONNECTIV
- TE (Tyco)
- TE CONNECTIVITY (TYCO)
- TE SENSOR SOLUTIONS
- TYCO POWER SYSTEMS
- TE Connectivity /CGS Brand
- TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
- TE Connectivity / Circuit Prot
- TYCO ELECTRONICS HK LTD
- TE Connectivity Solutions GmbH
- TE Connectivity / Circuit Protection
- TYCO INTERNATIONAL
- Tyco Electronics
- TE
- TE Connectivty