- Mfr. #:
- V28C3V3M50BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 3.3V 50W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Quarter Brick |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MICRO |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Input-Min | 9V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 50W |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Voltage-Output-1 | 3.3V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm) |
| Current-Output-Max | 15.15A |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.714 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
V28C3V3M50BL is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
V28C3V3M50BL Price & Stock
Vicor V28C3V3M50BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V28C3V3M50BL-ND | - | 3115.35 | 3115.35 | 3115.35 | 3115.35 | 3115.35 | 2019-11-28T13:49:54Z |
| Mouser | 492-V28C3V3M50BL | - | 4120.76 | 3250.22 | 3250.22 | 3250.22 | 3250.22 | 2019-11-27T21:58:22Z |
| USComponent | V28C3V3M50BL | 127 | - | - | - | - | - | 2019-08-29T20:04:45Z |
| Nexxon | V28C3V3M50BL | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | V28C3V3M50BL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V28C3V3M50BL due to regional differences or acquisition. V28C3V3M50BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US