- Mfr. #:
- FR604
- Description:
- P-600, VRRM 400, VRMS 280, VDC 400, IF(AV) 6.00, IFSM 200, VF 1.30
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Diode-Type | Standard |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions |
| Package-Case | R6, Axial |
| Supplier-Device-Package | R-6 |
| Product Category | IC Chips |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Current-Average-Rectified-Io | 6A |
| Voltage-DC-Reverse-Vr-Max | 400V |
| Reverse-Recovery-Time-trr | 150ns |
| Current-Reverse-Leakage-Vr | 10μA @ 400V |
| Capacitance-Vr-F | 100pF @ 4V, 1MHz |
| Voltage-Forward-Vf-Max-If | 1.2V @ 6A |
| Operating-Temperature-Junction | -65°C ~ 125°C |
| Series | - |
More Information
Part No. FR604 is now available at OMO. Request a quote of FR604 please use the request quote or email us a RFQ.
FR604 Price & Stock
Sangdest Microelectronics FR604 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| C Plus Electronics | FR604 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
Alternate Names
Sangdest Microelectronics has several brands around the world that may have alternate names for FR604 due to regional differences or acquisition. FR604 may also be known as the following names:
- SANGDEST
- SANGDEST MICROELECTRONICS (NANJING) CO LTD
- SMC-Diodess
- SANGDEST MICROELECTRONICS CO LTD
- SMC-Diodes
- Sangdest Microelectronic (Nanjing) Co Ltd