- Mfr. #:
- SN6505BEVM
- Description:
- Power Management IC Development Tools SN6505BEVM
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer: | Texas Instruments |
|---|---|
| Brand: | Texas Instruments |
| Tool Is For Evaluation Of: | SN6505B |
| For Use With: | SN6505B |
| Series: | SN6505B |
| Product Type: | Power Management IC Development Tools |
| Product Category: | Power Management IC Development Tools |
| RoHS: | N |
| Description/Function: | Low noise 1 A transformer driver for isolated power supplies evaluation module |
| Type: | Linear Voltage Regulators |
| Product: | Evaluation Modules |
| Subcategory: | Development Tools |
| Output Voltage: | 5 V |
| Input Voltage: | 5 V |
| Output Current: | 1 A |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
SN6505BEVM is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
SN6505BEVM Price & Stock
Texas Instruments SN6505BEVM pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-44093-ND | 4 | 81.82 | 81.82 | 81.82 | 81.82 | 81.82 | 2020-03-13T13:03:17Z |
| Texas Instruments | SN6505BEVM | 28 | 69.34 | 69.34 | 69.34 | 69.34 | 69.34 | 2020-03-14T02:03:12Z |
| Mouser | 595-SN6505BEVM | 7 | 81.58 | 81.58 | 81.58 | 81.58 | 81.58 | 2020-03-13T22:00:12Z |
| Verical | SN6505BEVM | 30 | 98.87 | 98.87 | 98.87 | 98.87 | 98.87 | 2020-03-13T17:48:52Z |
| Arrow Electronics | SN6505BEVM | 5 | 98.87 | 98.87 | 98.87 | 98.87 | 98.87 | 2020-03-13T16:42:43Z |
| element14 APAC | 2885419 | - | 97.13 | 97.13 | 97.13 | 97.13 | 97.13 | 2020-03-12T13:48:22Z |
| Avnet | SN6505BEVM | - | 83.21 | 83.21 | 83.21 | 83.21 | 83.21 | 2020-03-14T03:37:25Z |
| Nexxon | SN6505BEVM | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN6505BEVM due to regional differences or acquisition. SN6505BEVM may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.