- Mfr. #:
- JCK3012D12
- Description:
- DC DC CONVERTER +/-12V 30W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | XP Power |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO |
| Series | JCK |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Voltage-Input-Min | 9V |
| Package-Case | 6-DIP Module |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 30W |
| Size-Dimension | 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) |
| Number-of-Outputs | 2 |
| Voltage-Input-Max | 18V |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Voltage-Isolation | 1.6kV (1600V) |
| Current-Output-Max | 1.25A, 1.25A |
| Efficiency | 0.9 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | -12V |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of JCK3012D12 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
JCK3012D12 Price & Stock
XP Power JCK3012D12 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RS Components | 1227434 | 4 | 494.96 | 445.48 | 395.99 | 395.99 | 395.99 | 2019-12-20T19:24:05Z |
| RS Components | 1227434P | 4 | - | 445.48 | 395.99 | 395.99 | 395.99 | 2019-12-20T19:24:05Z |
| RS Components | 1672414 | - | - | 391.50 | 391.50 | 391.50 | 391.50 | 2019-12-20T19:24:05Z |
| Digi-Key | JCK3012D12-ND | - | - | 349.07 | 349.07 | 349.07 | 349.07 | 2019-12-20T13:50:18Z |
| Mouser | 209-JCK3012D12 | - | 371.36 | 349.07 | 311.94 | 311.94 | 311.94 | 2019-12-16T10:42:25Z |
| element14 APAC | 1821396 | - | 494.96 | 445.48 | 395.99 | 395.99 | 395.99 | 2019-12-21T02:12:33Z |
| Newark | 79R9156 | - | 371.36 | 349.07 | 311.94 | 311.94 | 311.94 | 2019-12-16T10:42:26Z |
| Farnell | 1821396 | - | 373.59 | 358.64 | 351.17 | 351.17 | 351.17 | 2019-12-19T02:54:45Z |
| Allied Electronics & Automation | 70810106 | - | - | 349.07 | 334.22 | 334.22 | 334.22 | 2019-12-20T12:30:54Z |
| iodParts | JCK3012D12 | 20 | - | - | - | - | - | 2019-12-13T04:41:05Z |
| Abacus Technologies | JCK3012D12 | 107 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| C Plus Electronics | JCK3012D12 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
Alternate Names
XP Power has several brands around the world that may have alternate names for JCK3012D12 due to regional differences or acquisition. JCK3012D12 may also be known as the following names:
- XP POWER INC
- XP Power Limited
- XP POWER LTD