- Mfr. #:
- TOP244F
- Description:
- IC OFFLINE SWIT UVLO HV TO262
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Internal-Switch-s | Yes |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Series | TOPSwitchR-GX |
| Supplier-Device-Package | TO-262-7C |
| Package-Case | TO-262-7 (Formed Leads), 6 Leads |
| Manufacturer | Power Integrations |
| Product Category | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Output-Isolation | Isolated |
| Control-Features | Frequency Control |
| Topology | Flyback |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage |
| Voltage-Breakdown | 700V |
| Frequency-Switching | 66kHz ~ 132kHz |
| Duty-Cycle | 66.50% |
| Power-Watts | 65W |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Voltage-Start-Up | - |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | - |
More Information
Part No. TOP244F is now available at OMO. Request a quote of TOP244F please use the request quote or email us a RFQ.
TOP244F Price & Stock
Power Integrations TOP244F pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dana Microsystems | TOP244F | 33 | - | - | - | - | - | 2020-02-26T04:50:47Z |
| Nexxon | TOP244F | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | TOP244F | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | TOP244F | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Power Integrations has several brands around the world that may have alternate names for TOP244F due to regional differences or acquisition. TOP244F may also be known as the following names:
- POWER
- POWER INTEGRATION
- POWER INT
- POWER INTEGRATIONS INC
- PWR
- POW
- POWER INTEGRATI
- PII
- POWER INTEGR
- POWER INTE
- POWER INTEG
- POWER INTER
- POWER INTEGRA
- POWER INTERGRATIONS
- POWER INTERGRAT
- POWER INTEGRATION INC
- POWER INTERGRATION
- POWER INTEGRAT
- POWER INTEGRATIONS (VA)
- POWER INTEGRATIONS;POWER INTEGRATIONS;
- POWER INTEGRATED
- TOTAL POWER INTERNATIONAL INC
- POWER INTEGRATIONS INTERNATIONAL LTD
- 3494 POWER INTEG
- Power Intergration Inc