- Mfr. #:
- JD7509O
- Description:
- SWITCH KEYLOCK 2POS DPDT 4A 125V
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Termination-Style | Solder Lug |
|---|---|
| Mounting-Type | Panel Mount |
| Switch-Function | On-On |
| Contact-Timing | Not Specified |
| Product Category | Keylock Switches |
| Series | JD |
| Contact-Finish | Gold |
| Actuator-Type | Flat Key |
| Circuit | DPDT |
| Contact-Material | Copper Alloy |
| Panel-Cutout-Dimensions | Circular - 19.00mm Dia |
| Manufacturer | Apem Inc. |
| Angle-of-Throw | 90° |
| Current-Rating | 4A (AC) |
| Number-of-Positions | 2 |
| Voltage-Rating-AC | 125V |
| Key-Removable-Positions | 1 only |
| Features | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
We can supply APEM Inc. JD7509O, use the request quote form to request JD7509O pirce, APEM Inc. Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
JD7509O Price & Stock
APEM JD7509O pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Master Electronics | JD7509O | - | - | - | - | - | - | 2020-02-20T09:57:09Z |
| Onlinecomponents.com | JD7509O | - | - | - | - | - | - | 2020-02-20T12:13:52Z |
| Relay Specialties | JD7509O | - | - | - | - | - | - | 2020-02-19T22:16:30Z |
| Newark | 73J0627 | - | - | - | - | - | - | 2020-02-20T03:53:07Z |
| Hamilton Americas | JD7509O | 3,627 | - | - | - | - | - | 2020-02-17T16:30:09Z |
| North Star Micro | JD7509O | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
APEM has several brands around the world that may have alternate names for JD7509O due to regional differences or acquisition. JD7509O may also be known as the following names:
- APEM COMPONENTS
- HARTMANN
- APE
- APEM COMPONENTS INC
- Apem Inc
- APR
- APEM GROUP
- APEM COMPONENTS LLC
- Apem Component
- APEM/American Switch Corp
- APEM COMPONENTS LLC (VA)
- APEM BAUELEMENTE GMBH
- APEM COMPONENTS (VA)
- APEMCOMP
- APEM SWITCHES
- APEM COMPO
- APEM SINGLE POL
- APEM/MEC
- APEM COMPONE
- APEM-APR
- APEM Components Ltd
- APEM (MORS/ASC)
- APEM (MORS)
- APEM (INVERSEUR