- Mfr. #:
- LD1086V
- Description:
- LDO Voltage Regulators 2.85-30V 1.5A Adj
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Input | Up to 30V |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Mounting-Style | Through Hole |
| Supplier-Device-Package | TO-220AB |
| Package-Case | TO-220-3 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Regulator-Topology | Positive Adjustable |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Series | LD1086V |
| Output-Type | Adjustable |
| Voltage-Output | Adj to 1.25V |
| Ib-Input-Bias-Current | 5 mA |
| Input-Voltage-MAX | 30 V |
| Quiescent-Current | 10 mA |
| Current-Output | 1.5A |
| Dropout-Voltage-Max | 1.5 V at 1.5 A |
| Output-Current | 1.5 A |
| Voltage-Dropout-Typical | 1.3V @ 1.5A |
| Dropout-Voltage | 1.3 V at 1.5 A |
| Output-Voltage | 1.25 V to 15 V |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Voltage-Regulation-Accuracy | 1 % |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Load-Regulation | 0.3 % |
| Unit-Weight | 0.211644 oz |
| Line-Regulation | 0.2 % |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Current-Limit-Min | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 125 C |
More Information
Part No. LD1086V is now available at OMO. Request a quote of LD1086V please use the request quote or email us a RFQ.
LD1086V Price & Stock
STMicroelectronics LD1086V pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| element14 APAC | 1087158 | - | 2.37 | 2.00 | 1.57 | 1.18 | 1.12 | 2020-02-28T15:44:14Z |
| Farnell | 1087158 | - | 2.02 | 1.45 | 1.24 | 0.954 | 0.781 | 2020-02-29T02:51:08Z |
| Avnet Europe | LD1086V | 24 | 0.741 | 0.718 | 0.667 | 0.667 | 0.667 | 2020-02-29T08:48:13Z |
| OMO Electronics | 177453 | 11,437 | - | - | - | 0.454 | 0.454 | 2020-02-28T15:25:07Z |
| Sourceability | LD1086V | 1,000 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T16:07:13Z |
| J2 Sourcing | LD1086V | 176 | - | - | - | - | - | 2020-02-12T09:27:17Z |
| LTL Group | 4910089 | 15,608 | - | - | - | - | - | 2020-02-27T02:07:08Z |
| Quest | LD1086V | 1,200 | 2.93 | 2.34 | 0.878 | 0.761 | 0.761 | 2020-02-28T11:15:47Z |
| ChipNet | LD1086V | 1,000 | - | - | 0.543 | 0.404 | 0.404 | 2020-02-20T17:57:25Z |
| Chip Components | LD1086V | 13,528 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| Classic Components | LD1086V | 25 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T00:54:13Z |
| Bison Technologies | LD1086V-262885-ST | 60,000 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| Bison Technologies | LD1086V-285550-ST | 5,400 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| Bison Technologies | LD1086V-263920-ST | 2,888 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| Bison Technologies | LD1086V-285552-ST | 1,000 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| Bison Technologies | LD1086V-285551-ST | 1,000 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| Bison Technologies | LD1086V-285553-ST | 497 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| Bison Technologies | LD1086V-285554-ST | 466 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| Bison Technologies | LD1086V-196811-ST | 135 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| Chip 1 Exchange | LD1086V | 3,151 | - | - | - | - | - | 2020-02-23T11:43:22Z |
| Dana Microsystems | LD1086V | 1,580 | - | - | - | - | - | 2020-02-26T04:50:47Z |
| Touchstone Systems | LD1086V | Contact | - | - | - | - | - | 2016-12-05T15:14:33Z |
| Sierra IC | LD1086V | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | LD1086V | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for LD1086V due to regional differences or acquisition. LD1086V may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics