- Mfr. #:
- MC9S12KG128CFUE
- Description:
- IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80QFP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tray |
|---|---|
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Oscillator-Type | Internal |
| Series | HCS12 |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP |
| Program-Memory-Type | FLASH |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Connectivity | CAN, EBI/EMI, I2C, SCI, SPI |
| Data-Converters | A/D 8x10b |
| RAM-Size | 8K x 8 |
| Supplier-Device-Package | 80-QFP (14x14) |
| Package-Case | 80-QFP |
| Number-of-I-O | 59 |
| EEPROM-Size | 2K x 8 |
| Speed | 25MHz |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 2.35 V ~ 5.5 V |
| Core-Size | 16-Bit |
| Program-Memory-Size | 128KB (128K x 8) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Core-Processor |
More Information
parts# MC9S12KG128CFUE is available at OMO Electronic, see description of MC9S12KG128CFUE as below .
use the request quote form to request MC9S12KG128CFUE price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for MC9S12KG128CFUE depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
MC9S12KG128CFUE Price & Stock
NXP Semiconductors MC9S12KG128CFUE pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avnet Europe | MC9S12KG128CFUE | - | - | - | - | - | - | 2020-01-08T07:59:14Z |
| LTL Group | 4127229 | 924 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T07:01:17Z |
| Nexxon | MC9S12KG128CFUE | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | MC9S12KG128CFUE | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | MC9S12KG128CFUE | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
NXP Semiconductors has several brands around the world that may have alternate names for MC9S12KG128CFUE due to regional differences or acquisition. MC9S12KG128CFUE may also be known as the following names:
- PHILIPS
- NXP
- PHIL
- PHILLIPS
- PHI
- PHILIPS/NXP
- NXP SEMI
- PHILIP
- PHILIPS SEMICONDUCTORS
- Philips Semiconductor
- NXP SEMICONDUCTOR
- NXP/PHILIPS
- PHILPS
- PHILIPS COMPONENTS
- PHILIPS SEMI
- PHL
- PHLIPS
- PHILIPS ECG
- PHILL
- Philips Semiconducto
- PHILLIP
- PHILI
- PHIL/SIG
- PHILTPS
- NXP USA Inc
- Philips Semiconductors
- NXP Semiconductors NV
- NXP