- Mfr. #:
- LD39150DT18-R
- Description:
- LDO Voltage Regulators Bicmos Vltg Regulatr Ultra Lo Drop
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Package-Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
|---|---|
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Packaging | Digi-ReelR Alternate Packaging |
| Supplier-Device-Package | D-Pak |
| Voltage-Input | 2.5 V ~ 6 V |
| Voltage-Output | 1.8V |
| Current-Output | 1.5A |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Voltage-Dropout-Typical | 0.2V @ 1.5A |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Series | - |
| Current-Limit-Min | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of LD39150DT18-R at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
LD39150DT18-R Price & Stock
STMicroelectronics LD39150DT18-R pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 497-7790-1-ND | 928 | 8.91 | 7.72 | 7.02 | 6.71 | 6.71 | 2019-12-03T14:05:12Z |
| Digi-Key | 497-7790-6-ND | 928 | 8.91 | 7.72 | 7.02 | 6.71 | 6.71 | 2019-12-03T14:05:12Z |
| LTL Group | 4910425 | 564 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T05:01:09Z |
| GreenTree Electronics | LD39150DT18-R | 2,500 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Dana Microsystems | LD39150DT18-R | 1,727 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| TransparentC | LD39150DT18-R | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | LD39150DT18-R | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for LD39150DT18-R due to regional differences or acquisition. LD39150DT18-R may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics