- Mfr. #:
- SCDQ5544R
- Description:
- LED Displays & Accessories 5x5 Hi-Eff Green 0.126" 4-CHARACTER
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Mounting Style: | Through Hole |
| Part # Aliases: | Q68100A1474R |
| Manufacturer: | Osram Opto Semiconductor |
| Brand: | OSRAM Opto Semiconductors |
| Product Category: | LED Displays & Accessories |
| Product Type: | LED Displays |
| Product: | LED Displays |
| Illumination Color: | Green |
| Type: | Dot Matrix |
| Subcategory: | Displays |
| Power Consumption: | 650 mW |
| Luminous Intensity: | 6.4 mcd |
| Wavelength: | 568 nm |
| Width: | 5.08 mm |
| Thickness: | 5.08 mm |
| Display Type: | 5 x 5 Dot Matrix |
| Vf - Forward Voltage: | 5 V |
| Factory Pack Quantity: | 40 |
| Number of Digits: | 4 |
| Module Size - W x H x T: | 19.91 mm x 10.16 mm x 5.08 mm |
| Length: | 19.91 mm |
| Viewing Area - W x H: | 17.65 mm x 3.4 mm |
| If - Forward Current: | 100 mA |
| Height: | 10.16 mm |
| Character Size: | 0.134 in |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Interface Type: | - |
| Configuration: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Part No. SCDQ5544R is now available at OMO. Request a quote of SCDQ5544R please use the request quote or email us a RFQ.
SCDQ5544R Price & Stock
Osram Opto SCDQ5544R pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 3277648 | 1,050 | - | - | - | - | - | 2020-01-31T03:27:32Z |
| Sierra IC | SCDQ5544R | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | SCDQ5544R | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Osram Opto has several brands around the world that may have alternate names for SCDQ5544R due to regional differences or acquisition. SCDQ5544R may also be known as the following names:
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS
- Osram Opto Semiconductors Inc
- OSRAM OPTO SEMI
- Osram Opto Semiconductor
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS GMBH
- OSRAM OPTO SEMICONDU
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS INC(VA)
- OSRAMOPT
- OSRAM OPTO SEMICOND
- OSRAM Opto Semic
- OSRAM OPTO T/R
- OSRAM OPTO SEMICON
- OSRAMáOPTO SEMICONDUCTORS GMBH & CO
- OSRAM Semiconductor
- OSRAM Opto-Semicon's
- OSRAM OPTO SEMIS
- OSRAM OPTO simicondu
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTOR LED
- Osram / OSRAM Opto Semiconductors
- OSRAM OPTO SEMICONDUICTOR
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS GMBH (OS)
- OSRAM OPTO (SI
- OSRAM OPTO LED5
- Osram Opto Semiconducters
- OSRAM OPTO SEMCONDUCTOR