- Mfr. #:
- PR40
- Description:
- TRIPP LITE DC POWER SUPPLY 40A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Tripp Lite |
|---|---|
| Series | Trim Line |
| Type | Linear |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting-Type | Benchtop |
| Product Category | AC DC Converters |
| Power-Watts | 550W |
| Current-Output-Max | 40A |
| Voltage-Output-1 | 13.8V |
| Voltage-Input | 120VAC |
| Size-Dimension | 11.50" L x 10.50" W x 6.75" H (292.1mm x 266.7mm x 171.5mm) |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Features | - |
| Operating-Temperature | - |
| Voltage-Isolation | - |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
| Voltage-Output-4 | - |
| Efficiency |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
PR40 Price & Stock
Council Tool PR40 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zoro | G4768434 | Yes | 192.31 | 192.31 | 192.31 | 192.31 | 192.31 | 2019-11-09T02:17:50Z |
| Raptor Supplies | AF4MMJ | Yes | 246.58 | 246.58 | 246.58 | 246.58 | 246.58 | 2019-10-12T05:28:17Z |
Alternate Names
Council Tool has several brands around the world that may have alternate names for PR40 due to regional differences or acquisition. PR40 may also be known as the following names: