- Mfr. #:
- SCD20PSR
- Description:
- SENSOR CURRENT HALL 20A AC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Linearity | ±0.5% |
|---|---|
| Series | SCD |
| Output | Ratiometric, Voltage |
| Sensor-Type | Hall Effect, Open Loop |
| Product Category | Current Transducers |
| Manufacturer | CUI Inc. |
| Packaging | Bulk |
| Polarization | Bidirectional |
| For-Measuring | AC |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Response-Time | 3μs |
| Current-Supply-Max | 25mA |
| Current-Sensing | 20A |
| Voltage-Supply | 12V |
| Number-of-Channels | 1 |
| Operating-Temperature | -10°C ~ 75°C |
| Accuracy | - |
| Sensitivity | - |
| Mounting-Type | - |
| Package-Case | - |
More Information
Request a quote SCD20PSR at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of SCD20PSR In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
SCD20PSR Price & Stock
CUI SCD20PSR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| North Star Micro | SCD20PSR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
CUI has several brands around the world that may have alternate names for SCD20PSR due to regional differences or acquisition. SCD20PSR may also be known as the following names:
- CUI INC
- CUI STACK
- CUI Devices
- CUI INC (VA)