- Mfr. #:
- SP337EUCT-L
- Description:
- RS-422/RS-485 Interface IC RS232/422/RS485 Transceiver Multi
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Type | Transceiver |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Tradename | Sipex |
| Series | SP337E |
| Package-Case | SOIC-28 |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Protocol | RS232, RS422, RS485 |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Duplex | Full |
| Manufacturer | Exar Corporation |
| Pd-Power-Dissipation | 938 mW |
| Receiver-Hysteresis | 500mV |
| Output-Current | 40 mA |
| Voltage-Supply | 3.3 V ~ 5 V |
| Operating-Supply-Voltage | 3.3 V to 5 V |
| Input-Voltage | 3.3 V to 5 V |
| Supplier-Device-Package | 28-SOIC |
| Data-Rate | 20Mbps |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2016/2/2 |
| Output-Voltage | 12.5 V |
| Propagation-Delay-Time | 100 ns |
| Operating-Supply-Current | 1.5 mA |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Unit-Weight | 0.078125 oz |
| Minimum-Operating-Temperature | 0 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 70 C |
More Information
parts# SP337EUCT-L is available at OMO Electronic, see description of SP337EUCT-L as below .
use the request quote form to request SP337EUCT-L price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for SP337EUCT-L depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
SP337EUCT-L Price & Stock
Exar SP337EUCT-L pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nexxon | SP337EUCT-L | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | SP337EUCT-L | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Exar has several brands around the world that may have alternate names for SP337EUCT-L due to regional differences or acquisition. SP337EUCT-L may also be known as the following names:
- EXAR CORPORATION
- EXAR CORP
- EXR
- EXA
- SIPEX/EXAR
- EXAR CORPORATION (VA)
- Exar/SIPEX
- SIPEX / ACQUIRED BY EXAR
- EXAR INTEGRATED SYSTEMS
- EXAR CORPORATION / SIPEX
- MICRO POWER SYSTEMS/EXAR
- EXAR CORPORATIO