- Mfr. #:
- V24B3V3H150BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 3.3V 150W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Product Category | Module |
| Series | MINI |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | 9-DIP Module |
| Current-Output-Max | 45.45A |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Voltage-Output-1 | 3.3V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Voltage-Input-Min | 18V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 150W |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.812 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
V24B3V3H150BL is available at OMO Electronic.We can offer V24B3V3H150BL for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
V24B3V3H150BL Price & Stock
Vicor V24B3V3H150BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 492-V24B3V3H150BL | 3 | 3934.04 | 3102.86 | 3102.86 | 3102.86 | 3102.86 | 2020-02-18T01:01:20Z |
| Digi-Key | V24B3V3H150BL-ND | - | 2974.18 | 2974.18 | 2974.18 | 2974.18 | 2974.18 | 2020-02-14T18:00:26Z |
| C Plus Electronics | V24B3V3H150BL | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | V24B3V3H150BL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V24B3V3H150BL due to regional differences or acquisition. V24B3V3H150BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US