- Mfr. #:
- TOP204YN
- Description:
- IC OFFLINE SWIT PWM OCP HV TO220
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Internal-Switch-s | Yes |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Series | TOPSwitchR |
| Package-Case | TO-220-3 |
| Supplier-Device-Package | TO-220-3 |
| Manufacturer | Power Integrations |
| Product Category | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Output-Isolation | Either |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Temperature |
| Topology | Boost, Buck, Flyback, Forward |
| Voltage-Breakdown | 700V |
| Duty-Cycle | 67% |
| Power-Watts | 150W |
| Frequency-Switching | 100kHz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Voltage-Start-Up | - |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | - |
| Control-Features | - |
More Information
parts# TOP204YN is available at OMO Electronic, see description of TOP204YN as below .
use the request quote form to request TOP204YN price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for TOP204YN depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
TOP204YN Price & Stock
Power Integrations TOP204YN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Touchstone Systems | TOP204YN | 400 | - | - | - | - | - | 2020-03-10T17:10:13Z |
| J2 Sourcing | TOP204YN | 96 | - | - | - | - | - | 2020-02-12T09:27:17Z |
| Chip Components | TOP204YN | 15,320 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| Direct Components | TOP204YN | 1 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T14:19:37Z |
| Dana Microsystems | TOP204YN | 2,220 | - | - | - | - | - | 2020-02-26T04:50:47Z |
| Sierra IC | TOP204YN | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Power Integrations has several brands around the world that may have alternate names for TOP204YN due to regional differences or acquisition. TOP204YN may also be known as the following names:
- POWER
- POWER INTEGRATION
- POWER INT
- POWER INTEGRATIONS INC
- PWR
- POW
- POWER INTEGRATI
- PII
- POWER INTEGR
- POWER INTE
- POWER INTEG
- POWER INTER
- POWER INTEGRA
- POWER INTERGRATIONS
- POWER INTERGRAT
- POWER INTEGRATION INC
- POWER INTERGRATION
- POWER INTEGRAT
- POWER INTEGRATIONS (VA)
- POWER INTEGRATIONS;POWER INTEGRATIONS;
- POWER INTEGRATED
- TOTAL POWER INTERNATIONAL INC
- POWER INTEGRATIONS INTERNATIONAL LTD
- 3494 POWER INTEG
- Power Intergration Inc