- Mfr. #:
- V28A8C200BL
- Description:
- Isolated DC/DC Converters C 10/36/28 8v/ 25A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer: | Vicor |
|---|---|
| Brand: | Vicor |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Product Category: | Isolated DC/DC Converters |
| Product Type: | Isolated DC-DC Converters |
| Product: | Isolated |
| Package / Case: | Full Brick |
| Subcategory: | DC-DC Converter |
| Industry: | Commercial |
| Application: | Aerospace and Defense, ATE, Communications, Distributed Power, Industrial and Process Control, Medical |
| Input Voltage: | 9 V to 36 V |
| Output Voltage-Channel 1: | 8 V |
| Width: | 55.88 mm |
| Isolation Voltage: | 3 kV |
| Series: | 28A |
| Output Current-Channel 1: | 25 A |
| Output Power: | 200 W |
| Height: | 12.7 mm |
| Dimensions: | 116.84 mm x 55.88 mm x 12.7 mm |
| Length: | 116.84 mm |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Operating Temperature Range: | - 20 C to + 100 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: V28A8C200BL is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy V28A8C200BL,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
V28A8C200BL Price & Stock
Vicor V28A8C200BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V28A8C200BL-ND | - | 1995.42 | 1995.42 | 1995.42 | 1995.42 | 1995.42 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Mouser | 492-V28A8C200BL | - | 2554.28 | 2252.59 | 2077.19 | 2077.19 | 2077.19 | 2020-02-21T22:48:47Z |
| USComponent | V28A8C200BL | 113 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T03:21:01Z |
| North Star Micro | V28A8C200BL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V28A8C200BL due to regional differences or acquisition. V28A8C200BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US