- Mfr. #:
- V28C48M100BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 48V 100W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Quarter Brick |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MICRO |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Input-Min | 9V |
| Voltage-Output-1 | 48V |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm) |
| Current-Output-Max | 2.08A |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 100W |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.797 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
V28C48M100BL is available at OMO Electronic.We can offer V28C48M100BL for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
V28C48M100BL Price & Stock
Vicor V28C48M100BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V28C48M100BL-ND | - | 3115.92 | 3115.92 | 3115.92 | 3115.92 | 3115.92 | 2019-12-08T13:51:07Z |
| Mouser | 492-V28C48M100BL | - | 4121.53 | 3250.82 | 3250.82 | 3250.82 | 3250.82 | 2019-12-06T22:54:47Z |
| North Star Micro | V28C48M100BL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V28C48M100BL due to regional differences or acquisition. V28C48M100BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US