- Mfr. #:
- 0209004.MXP
- Description:
- Cartridge Fuses 350V 4A SB PT 2AG PB-FREE
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Tradename | Slo-Blo |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product-Type | Glass Fuse |
| Product | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CE, cULus, PSE |
| Packaging | Bulk |
| Current-Rating | 4A |
| Diameter | 4.5 mm |
| Voltage-Rating-AC | 350 V |
| Package-Case | 2AG, 5mm x 15mm |
| Fuse-Size-Group | 2AG (5 mm x 15 mm) |
| Series | 209 |
| MeltingI2t | 148 |
| Length | 14.48 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 100A |
| Interrupt-Rating | 100 A at 350 VAC |
| Size-Dimension | 0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm) |
| Unit-Weight | 0.045856 oz |
| Resistance | 0.0258 Ohms |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Color | - |
| Voltage-Rating-DC | - |
More Information
The price and lead time for 0209004.MXP depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
0209004.MXP Price & Stock
Littelfuse 0209004.MXP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 576-0209004.MXP | 761 | 4.93 | 4.03 | 3.04 | 2.27 | 2.18 | 2019-11-29T21:26:08Z |
| Digi-Key | 0209004.MXP-ND | - | - | - | - | 2.28 | 2.28 | 2019-12-01T14:02:27Z |
| Newark | 91T1687 | - | 6.81 | 4.93 | 3.37 | 2.59 | 2.39 | 2019-11-20T22:42:15Z |
| Nexxon | 0209004.MXP | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | 0209004.MXP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0209004.MXP due to regional differences or acquisition. 0209004.MXP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED