- Mfr. #:
- 0230003.DRT1P
- Description:
- Cartridge Fuses 250V 3A Slo-Blo 2AG
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Type | Specialty Fuses |
| Response-Time | Slow |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product | Glass Fuse |
| Product-Type | Glass Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Body-Style | Cylindrical Leaded |
| Packaging | Cut Tape (CT) Alternate Packaging |
| Package-Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
| Fuse-Type | Cartridge, Glass |
| Approvals | CE, CSA, PSE, UL |
| Termination-Style | Axial |
| Mounting-Style | Axial |
| Diameter | 4.7 mm |
| Current-Rating | 3A |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 35A AC, 10kA DC |
| Fuse-Size-Group | 2AG (5 mm x 15 mm) |
| Voltage-Rating-AC | 250 V |
| Series | 230 |
| MeltingI2t | 77 |
| Length | 14.48 mm |
| Voltage-Rating-DC | 125V |
| Interrupt-Rating | 10 kA at 125 VAC/100 A at 250 VAC |
| Size-Dimension | 0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm) |
| Unit-Weight | 0.045856 oz |
| Resistance | 0.038 Ohms |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Color | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
0230003.DRT1P is available at OMO Electronic.We can offer 0230003.DRT1P for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
0230003.DRT1P Price & Stock
Littelfuse 0230003.DRT1P pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F1855CT-ND | 253 | 9.74 | 8.85 | 6.10 | 5.03 | 5.03 | 2020-02-24T15:59:41Z |
| Digi-Key | F1855TR-ND | - | - | - | - | - | 3.61 | 2020-02-24T15:59:41Z |
| Mouser | 576-0230003.DRT1P | 1,180 | 8.57 | 6.65 | 5.55 | 4.02 | 4.02 | 2020-02-25T00:23:07Z |
| element14 APAC | 1677484 | 1,263 | 9.70 | 7.54 | 6.28 | 4.55 | 4.55 | 2020-02-26T02:27:04Z |
| Verical | 0230003.DRT1P | 3,270 | - | - | 4.85 | 3.60 | 3.51 | 2020-02-25T17:46:05Z |
| Verical | 0230003.DRT1P | 1,263 | - | - | - | 3.76 | 3.76 | 2020-02-25T17:46:05Z |
| Arrow Electronics | 0230003.DRT1P | 3,270 | 7.19 | 4.95 | 4.85 | 3.60 | 3.51 | 2020-02-25T16:10:32Z |
| Area51-Authorized | 0230003.DRT1P | - | - | - | - | - | - | 2020-02-26T05:23:32Z |
| TTI | 0230003.DRT1P | - | - | - | - | - | - | 2020-02-26T07:27:33Z |
| Farnell | 1677484 | 1,263 | 11.41 | 8.95 | 7.59 | 7.41 | 7.41 | 2020-02-25T02:57:28Z |
| Newark | 26K8279 | 1,263 | 3.09 | 3.09 | 3.09 | 3.09 | 3.09 | 2020-02-26T03:10:22Z |
| Ameya360 | 0230003.DRT1P | - | - | - | - | - | 2.63 | 2020-02-21T09:37:43Z |
| Semi Source | 0230003.DRT1P | 1,500 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T19:37:20Z |
| North Star Micro | 0230003.DRT1P | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0230003.DRT1P due to regional differences or acquisition. 0230003.DRT1P may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED