- Mfr. #:
- 0277.062M
- Description:
- Fuses with Leads (Through Hole) 125V .062A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Type | Specialty Fuses |
| Series | PICOR 277 |
| Fuse-Size-Group | PICO |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Body-Style | Leaded Fuses |
| Product | Hi-Rel Fuse |
| Product-Type | Hi-Rel Fuse |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Fuse-Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Termination-Style | Axial |
| Package-Case | Axial |
| Length | 7.11 mm |
| Current-Rating | 62mA |
| Diameter | 2.36 mm |
| Voltage-Rating-DC | 125 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 125 V |
| Interrupt-Rating | 10 kA |
| Size-Dimension | 0.093" Dia x 0.281" L (2.36mm x 7.14mm) |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 85 C |
| Approvals | - |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | - |
| Operating-Temperature | - |
| Color | - |
| MeltingI2t |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
0277.062M is available at OMO Electronic.We can offer 0277.062M for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
0277.062M Price & Stock
Littelfuse 0277.062M pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 0277.062M-ND | - | - | - | - | 47.31 | 47.31 | 2020-04-02T13:14:20Z |
| North Star Micro | 0277.062M | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0277.062M due to regional differences or acquisition. 0277.062M may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED