- Mfr. #:
- V48A48C500BG
- Description:
- DC DC CONVERTER 48V 500W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Product Category | Module |
| Series | Maxi |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Package-Case | Full Brick |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Input-Max | 75V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 500W |
| Voltage-Output-1 | 48V |
| Size-Dimension | 4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Min | 36V |
| Current-Output-Max | 10.42A |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.897 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
parts# V48A48C500BG is available at OMO Electronic, see description of V48A48C500BG as below .
use the request quote form to request V48A48C500BG price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for V48A48C500BG depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
V48A48C500BG Price & Stock
Vicor V48A48C500BG pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 492-V48A48C500BG | 3 | 2811.87 | 2479.77 | 2479.77 | 2479.77 | 2479.77 | 2019-12-25T18:16:01Z |
| Digi-Key | V48A48C500BG-ND | - | 2196.66 | 2196.66 | 2196.66 | 2196.66 | 2196.66 | 2019-12-25T13:57:58Z |
| USComponent | V48A48C500BG | 129 | - | - | - | - | - | 2019-08-29T20:04:45Z |
| North Star Micro | V48A48C500BG | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | V48A48C500BG | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V48A48C500BG due to regional differences or acquisition. V48A48C500BG may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US