- Mfr. #:
- 0505030.MXP
- Description:
- Cartridge Fuses 500V 30A 3AB PB-FREE
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Indicator-Style | Without Indicator |
|---|---|
| Type | Specialty Fuses |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting-Style | Holder / Clip |
| Mounting-Type | Holder |
| Product Category | Fuses |
| Response-Time | Fast |
| Body-Style | Cylindrical |
| Termination-Style | Clip |
| Product | Ceramic Fuse |
| Fuse-Type | Cartridge, Ceramic |
| Approvals | CE, cULus |
| Packaging | Bulk |
| Product-Type | Axial Lead and Cartridge Fuse |
| Diameter | 6.35 mm |
| Series | 505 |
| Voltage-Rating-DC | 500V |
| Voltage-Rating-AC | 500 V |
| Package-Case | 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" |
| Fuse-Size-Group | 3AB (6.3 mm x 32 mm) |
| Length | 31.75 mm |
| Breaking-Capacity-Rated-Voltage | 30kA AC, 20kA DC |
| Current-Rating | 30A |
| MeltingI2t | 203 |
| Size-Dimension | 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) |
| Unit-Weight | 0.098767 oz |
| Resistance | 0.0038 Ohms |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Color | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 0505030.MXP at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
0505030.MXP Price & Stock
Littelfuse 0505030.MXP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | F3260-ND | 653 | 30.61 | 28.50 | 18.47 | 14.51 | 13.19 | 2019-11-24T13:44:59Z |
| RS Components | 1740635 | 20 | - | 36.00 | 36.00 | 33.40 | 28.80 | 2019-11-24T15:24:04Z |
| RS Components | 1740229 | 1 | 35943.00 | 35943.00 | 35943.00 | 35943.00 | 35943.00 | 2019-11-24T15:24:04Z |
| Mouser | 576-0505030.MXP | 1,303 | 29.48 | 28.43 | 18.44 | 15.13 | 15.13 | 2019-11-25T16:33:13Z |
| element14 APAC | 2575617 | 680 | 33.81 | 31.54 | 20.41 | 16.96 | 16.96 | 2019-11-23T15:07:27Z |
| Voyager Components | 0505030.MXP-LITTELFUSE | 4,000 | - | - | - | 25.89 | 25.58 | 2019-11-25T03:33:37Z |
| Arrow Electronics | 0505030.MXP | 226 | 27.79 | 26.20 | 17.83 | 14.53 | 14.53 | 2019-11-25T16:33:13Z |
| TTI | 0505030.MXP | 6,405 | - | 17.76 | 15.13 | 13.16 | 13.16 | 2019-11-23T09:26:48Z |
| Verical | 0505030.MXP | 226 | - | 26.20 | 17.83 | 14.53 | 14.53 | 2019-11-25T16:33:13Z |
| Farnell | 2575617 | 680 | 39.44 | 36.90 | 24.84 | 24.84 | 24.84 | 2019-11-23T03:07:31Z |
| Newark | 01P9422 | 680 | 19.21 | 19.21 | 16.25 | 16.25 | 16.25 | 2019-11-25T16:33:13Z |
| NAC Semi | XSFP00000135329 | 2,000 | - | - | - | 17.10 | 15.97 | 2019-11-22T18:49:25Z |
| Ameya360 | 0505030.MXP | 1,000 | - | - | - | 16.15 | 16.15 | 2019-11-22T10:58:09Z |
| Sourceability | 0505030.MXP | 5,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-11T17:37:31Z |
| Quest | 0505030.MXP | 800 | 52.35 | 38.39 | 32.28 | 26.18 | 26.18 | 2019-11-25T11:13:33Z |
| GreenTree Electronics | 0505030.MXP | 5,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Classic Components | 0505030.MXP | 1,540 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Abacus Technologies | 0505030.MXP | 3,049 | - | - | - | - | - | 2019-11-23T00:03:16Z |
| Nexxon | 0505030.MXP | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | 0505030.MXP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | 0505030.MXP | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for 0505030.MXP due to regional differences or acquisition. 0505030.MXP may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED