- Mfr. #:
- 1455A802RD
- Description:
- Enclosures, Boxes, & Cases Alum w/Plastic Ends 3.15x2.76x.47" Red
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Color: | Red |
| Type: | PC Board Enclosure |
| IP Rating: | IP54 |
| Brand: | Hammond Manufacturing |
| Manufacturer: | Hammond |
| Subcategory: | Enclosures, Racks and Boxes |
| Product Type: | Enclosures, Boxes, & Cases |
| Product Category: | Enclosures, Boxes, & Cases |
| Product: | Enclosures |
| Material: | Aluminum |
| Dimensions: | 3.15 in L x 2.76 in W x 3.15 in H |
| Length: | 3.15 in |
| Height: | 3.15 in |
| Width: | 2.76 in |
| Series: | 1455 |
| Length - mm: | 80.01 |
| Width - mm: | 70.104 |
| Height - mm: | 11.938 |
| Length - in: | 3.15 |
| Width - in: | 2.76 |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Depth: | 0.47 in |
| Height - in: | 0.47 |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
1455A802RD is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
1455A802RD Price & Stock
Hammond 1455A802RD pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | HM1392-ND | 11 | 67.67 | 60.15 | 51.69 | 48.87 | 48.87 | 2020-03-29T12:58:45Z |
| Mouser | 546-1455A802RD | 9 | 63.91 | 59.51 | 51.64 | 50.72 | 50.72 | 2020-03-27T21:51:00Z |
| Powell Electronics | 1455A802RD | 31 | 53.70 | 50.15 | 47.03 | 47.03 | 47.03 | 2020-03-30T01:45:43Z |
| Verical | 1455A802RD | 74 | 50.49 | 50.16 | 50.16 | 50.16 | 50.16 | 2020-03-29T17:50:22Z |
| Arrow Electronics | 1455A802RD | 74 | 50.49 | 50.16 | 50.16 | 50.16 | 50.16 | 2020-03-29T16:14:45Z |
| Area51-Authorized | 1455A802RD | 48 | - | - | - | - | - | 2020-03-29T04:31:35Z |
| element14 APAC | 2469314 | - | 84.97 | 74.46 | 70.72 | 70.72 | 70.72 | 2020-03-29T14:26:52Z |
| TME | HM-1455A802RD | 10 | 85.06 | 76.57 | 68.08 | 68.08 | 68.08 | 2020-03-29T09:04:16Z |
| Hawk Electronics | 1455A802RD | 45 | - | 48.23 | 45.40 | 45.40 | 45.40 | 2020-03-28T15:20:47Z |
| Newark | 30Y9605 | - | 69.30 | 63.77 | 63.77 | 63.77 | 63.77 | 2020-03-28T02:43:43Z |
| Farnell | 2469314 | - | 45.74 | 44.51 | 43.19 | 43.19 | 43.19 | 2020-03-30T01:47:12Z |
| Allied Electronics & Automation | 70461022 | - | 67.95 | 62.49 | 62.49 | 62.49 | 62.49 | 2020-03-29T10:38:25Z |
| Gerber | 1455A802RD | 48 | 54.64 | 54.64 | 54.64 | 54.64 | 54.64 | 2020-03-27T13:25:08Z |
| Distrelec | 30093937 | - | 70.20 | 64.23 | 57.94 | 57.94 | 57.94 | 2020-03-29T23:32:22Z |
| Sierra IC | 1455A802RD | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Hammond has several brands around the world that may have alternate names for 1455A802RD due to regional differences or acquisition. 1455A802RD may also be known as the following names:
- Hammond Manufacturing
- HAMMOND MFG
- HAMMOND MANUFACTURE
- HAMMOND MANUFACTURIN
- HAMMOND ELECTRONICS
- HAMMOND POWER SOLUTIONS
- HAMMND
- Hammond Manufacturing Co
- HAMMOND MANUFAC
- HAMMOND CMC
- Hammond Mfg Co
- HAMMOND MANUFACTURING CO LTD
- HAMMOND ELECT
- HAMMOND MANUF
- Hammond Mfg Co Inc
- HAMMOND ELECTRONICS INC
- Hammond Power Sol In
- HAMMOND MFG COMPANY
- Hammond Manufacturing - Transformers
- HMND
- Hammond Transformers
- HMM
- Hammond Manufacturing Company
- Hammond Mfrg
- HAMMOND POWER STRIPS