- Mfr. #:
- B59102R0070A010
- Description:
- Thermistors - PTC 70C 400V 130ohms PTC for Heating Apps
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tray |
|---|---|
| Termination-Style | SMD/SMT |
| Product Category | PTC Thermistors |
| Type | PTC |
| Manufacturer | EPCOS / TDK |
| Part-Aliases | B59102R70A10 |
| Series | B59102 |
| Resistance | 700 Ohms |
| Width | 6.2 mm |
| Tolerance | 50 % |
| Length | 35 mm |
| Voltage | 230 V |
| Height | 2 mm |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 100 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
B59102R0070A010 is available at OMO Electronic.We can offer B59102R0070A010 for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
B59102R0070A010 Price & Stock
EPCOS B59102R0070A010 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-76341-ND | 534 | 10.72 | 9.68 | 6.68 | 5.51 | 4.34 | 2019-11-24T13:44:59Z |
| Mouser | 871-B59102R0070A010 | 758 | 11.74 | 8.84 | 7.35 | 4.84 | 4.84 | 2019-11-22T21:58:05Z |
| Sierra IC | B59102R0070A010 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B59102R0070A010 due to regional differences or acquisition. B59102R0070A010 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD